Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY

January 28, 2014

Usługi doradztwa prawnego a prawo do odliczenia podatku VAT

0 918

Gmina będzie mogła dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstanie obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzyma fakturę z tytułu ich nabycia lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 30 października 2013 roku nr IPTPP4/443-533/13-6/BM.

Sytuacja Podatnika

Gmina, czynny podatnik VAT, zawarła z kancelarią cywilnoprawną umowę na świadczenie usługi doradztwa, polegającej na zastępstwie procesowym w postępowaniach o zwrot podatku od towarów i usług oraz w innych powiązanych z nim postępowaniach. Usługi świadczone przez Kancelarię na rzecz Gminy obejmują także doradztwo prawne w zakresie zastępstwa procesowego, mające charakter pomocniczy wobec powyższej podstawowej usługi prawniczej, ukierunkowane w szczególności na zidentyfikowanie obszarów działalności Gminy, gdzie możliwe jest odzyskanie podatku VAT.

W związku z wykonaniem ww. usług, Kancelaria wystawi na rzecz Gminy faktury VAT, z wykazaną na nich kwotą podatku VAT.

Wątpliwości Gminy dotyczą momentu odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych po 1 stycznia 2014 roku, tj. w miesiącu, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstał obowiązek podatkowy lub w jednym z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (zgodnie z art. 86 ust. 10 oraz art. 86 ust. 11 ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2014 r.).

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z art. 86 ust. 10, 10b pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż co do zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w momencie powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem, że podatnik posiada fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, a także niezaistnienia przesłanek określonych w art. 88 ww. ustawy. Prawo do odliczenia podatku powstaje zatem w związku z powstaniem obowiązku podatkowego z tytułu czynności będącej źródłem podatku naliczonego. Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, że jeżeli podatnik nie dysponuje fakturą bądź dokumentem celnym w chwili powstania obowiązku podatkowego, moment powstania prawa do odliczenia u nabywcy przesuwa się na moment otrzymania faktur bądź dokumentu celnego.

Zatem zgodnie z art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 ww. ustawy, Gmina będzie mogła dokonać obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych usług powstanie obowiązek podatkowy, nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym Gmina otrzyma fakturę z tytułu ich nabycia lub za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Podstawa prawna: 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 ustawy dnia 11 marca 204 roku o podatku od towarów i usług.