Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA

February 5, 2015

Usługi gotowości punktu pierwszej pomocy a stawka VAT

0 964

Podatnik, nabywając usługi medyczne jako pośrednik może zastosować zwolnienie od podatku VAT z tytułu odsprzedaży tych usług firmom obcym.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 9 stycznia 2015 roku nr IBPP3/443-1257/14/KG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zawiera umowy z różnymi firmami na zapewnienie między innymi gotowości punktu pierwszej pomocy. Przedmiotowa usługa polega na pozostawaniu w stałej gotowości do udzielania pomocy medycznej i udzielania świadczeń medycznych pracownikom Podatnika oraz pracownikom firm obcych pracujących na jego rzecz.

W celu zapewnienia całodobowego zabezpieczenia medycznego lekarskiego, tj. niezwłocznego przybycia na miejsce zdarzenia, wydania decyzji o wezwaniu do poszkodowanego karetki i pielęgniarskiego, Podatnik nabywa również usługi medyczne od podmiotów leczniczych. Za usługi zabezpieczenia całodobowej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej podmioty lecznicze obciążają Podatnika fakturami ze stawką VAT „zw”. Następnie Podatnik obciąża firmy obce za zapewnienie gotowości punktu pierwszej pomocy i stosuje na fakturach stawkę VAT „zw”.

Wątpliwości Podatnika dotyczą możliwości stosowania stawki podatku VAT – „zw” dla usług gotowości punktu pierwszej pomocy.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa organ podatkowy stwierdził, iż w analizowanym przypadku spełnione są przesłanki do zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 lit. a i b ustawy o podatku od towarów i usług. Powyższe wynika z faktu, że cel i idea zapewnienia gotowości punktu pierwszej pomocy do wykonywania świadczeń medycznych, wpisują się w cel zwolnienia przysługującego czynnościom opieki medycznej – pomimo, że w praktyce nie w każdym przypadku wiążą się z faktycznym wykonywaniem świadczenia.

Celem wykonywania tych świadczeń jest niewątpliwie opieka medyczna, służąca zachowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. W ramach tych usług utrzymywany jest w gotowości odpowiednio wykwalifikowany personel, dla celów wykonania świadczeń medycznych. Usługa polegająca na pozostawaniu w stałej gotowości do udzielania pomocy medycznej i udzielania świadczeń medycznych pracownikom firm obcych pracujących na rzecz Podatnika, służy profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, że zwolnieniu od podatku podlegają usługi medyczne również w sytuacji, gdy pomiędzy świadczeniodawcą usługi w zakresie opieki medycznej, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, wskazanym w art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 lit. a i b ww. ustawy, a pacjentem istnieje trzeci podmiot (pośrednik), który nabywa usługę medyczną od świadczeniodawcy i zbywa je osobie trzeciej.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 lit. a i b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.