Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

December 29, 2014

Usługi konserwatorsko-restauratorskie a stawka VAT

0 1085

Usługi konserwatorsko-restauratorskie podlegają opodatkowaniu według podstawowej stawki podatku VAT, tj. 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 6 sierpnia 2014 roku nr IBPP3/443-460/14/EJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej zamierza wykonywać czynności w zakresie konserwacji technicznych i estetycznych zabytków ruchomych oraz w zakresie konserwacji obiektów nieruchomych. Po zakończeniu prac będzie przekazywać zleceniodawcy dokumentację tych prac oraz wszelkie prawa autorskie do wykonanego dzieła, które stanowią przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

Podatnik wskazał, że wykonując prace konserwatorsko-restauratorskie dzieł sztuki jest indywidualnym twórca i artystą. Zatem tworzy i realizuje dzieło naukowo-artystyczne a przedmiotowe prace przejawiają się działalnością twórczą, gdyż jako konserwator dzieł sztuki tworzy i kreuje nowe oblicze zabytku. Prowadzone prace mają charakter indywidualny, gdyż dzieła sztuki same w sobie charakteryzują się indywidualnością. Prace konserwatorskie przyjmują w minimalnym stopniu charakter zabiegów technicznych, które nazywane są konserwacją techniczną. Za swoje prace Podatnik otrzymuje honorarium.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy do przedmiotowych usług ma zastosowanie stawka podatku w wysokości 23% czy też taka działalność jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy stwierdził, iż Podatnik nie może być uznany za twórcę w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, gdyż przejawem prowadzonej działalności nie jest powstanie utworu, lecz jego konserwacja i restauracja związana z wykonaniem określonych czynności o charakterze technicznym. Usługi konserwatorskie i restauratorskie mają charakter prac odtworzeniowych, pozbawione są indywidualnego, kreatywnego działania. Są to prace naprawcze, które nie przyczyniają się do powstania czegoś twórczego, a jedynie uzupełniają lub odtwarzają stan pierwotny.

Zatem, ze względu na niespełnienie przesłanki określonej w przepisie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o podatku od towarów i usług, tj. usługi wykonywane przez Podatnika nie są usługami indywidualnego twórcy i artysty, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, przedmiotowe czynności nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.