Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

December 1, 2015

Usługi krótkotrwałego zakwaterowania a VAT

0 1274

Przedsiębiorca winien zastosować stawkę 8% podatku VAT dla sprzedaży usług najmu lokalu mieszkalnego w celu krótkotrwałego zakwaterowania w fakturze wystawianej na rzecz Pośrednika.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 9 listopada 2015 roku nr IPPP2/4512-681/15-2/MJ.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który świadczy usługi związane z zakwaterowaniem. W związku z tym zakupił dwa apartamenty wraz z miejscami parkingowymi. Są to samodzielne lokale z doprowadzonymi przyłączami wszystkich mediów, które w pełni zaspokajają potrzeby mieszkaniowe. Lokale te są również umeblowane i w pełni przystosowane do udostępniania klientom zamierzającym skorzystać z usług krótkoterminowego zakwaterowania. Apartamenty te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych.

Ponadto Przedsiębiorca nawiązał współpracę z profesjonalną firmą zajmującą się obsługą wynajmu apartamentów. Dokumentem regulującym zasady współpracy jest umowa cywilnoprawna określona jako „Umowa najmu w celu krótkotrwałego zakwaterowania”. W ramach podjętej współpracy Pośrednikowi zostało przyznane prawo najmu lokali wyłącznie w celu organizacji wynajmu tychże lokali na krótkotrwałe pobyty dla Klientów. Pośrednik został upoważniony do obsługi oraz organizacji wynajmu apartamentów w celu krótkotrwałego zakwaterowania.

Za świadczone usługi Pośrednik pobiera prowizję wyliczoną jako procent kwot uzyskanych od klientów za wynajem lokalu w danym okresie rozliczeniowym, a wzajemne rozliczenia będą się odbywać po zakończeniu tego okresu. Podstawą do wystawienia faktury sprzedaży usług krótkotrwałego zakwaterowania przez Przedsiębiorcę na rzecz Pośrednika w okresie rozliczeniowym jest całkowita suma przychodów uzyskanych przez Pośrednika z tytułu świadczonych usług krótkoterminowego zakwaterowania w apartamentach, wyliczona na podstawie przedstawionego przez Pośrednika zestawienia.

Wątpliwości Przedsiębiorcy dotyczą stosowania stawki 8% podatku VAT dla sprzedaży usług najmu lokalu mieszkalnego w celu krótkotrwałego zakwaterowania w fakturze wystawianej na rzecz Pośrednika w wynajmie nieruchomości, z którym jest związany „umową współpracy w celu krótkotrwałego zakwaterowania”.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa, organ podatkowy stwierdził, iż tak zaklasyfikowane usługi powinny być opodatkowane stawką podatku w wysokości 8%, zgodnie z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem jak wynika z wniosku, apartamenty zostały nabyte z przeznaczeniem na prowadzoną przez Przedsiębiorcę działalność gospodarczą, który nawiązał współpracę z Pośrednikiem upoważnionym do obsługi i organizacji wynajmu apartamentów. Za świadczone usługi Pośrednik pobiera wynagrodzenie w postaci prowizji procentowej wyliczanej od uzyskanych kwot od klientów.

W związku z tym organ podatkowy stwierdził, że obecność Pośrednika została podyktowana względami organizacyjnymi i jego rola ogranicza się jedynie do zastąpienia właściciela apartamentów w czynnościach związanych z przedmiotowym wynajmem krótkoterminowym. Oznacza to, że wynajmowane apartamenty nie są oddane Pośrednikowi w celu osiągnięcia przez niego jakichkolwiek korzyści w jego własnym imieniu, gdyż to Przedsiębiorca jest jedynym podmiotem, który nabywa korzyści z prowadzonej działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży usług najmu lokali w celu krótkotrwałego zakwaterowania i faktura wystawiona na rzecz Pośrednika nie pozbawia Przedsiębiorcy możliwości stosowania obniżonej stawki podatku VAT.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz poz. 163 załącznika nr 3 do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.