Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

August 5, 2013

Usługi kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego finansowane z NBP

0 950

Szkolenia organizowane przez Spółkę, które pomagają zwiększyć kwalifikacje zawodowe osób zajmujących się finansami w jednostkach samorządu terytorialnego, finansowane z NBP, nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 5 kwietnia 2013 roku nr IPPP2/443-11/13-2/RR.

Sytuacja podatnika

Spółka na podstawie zawartej umowy z Narodowym Bankiem Polskim realizuje projekt edukacyjny pt. „Samorządowa Akademia Finansów”. Projekt ten jest dofinansowany wyłącznie ze środków NBP, przy czym finansowanie to zostało przewidziane w umowie, na mocy której Spółka zobowiązuje się względem NBP do przygotowania oraz realizacji ww. projektu edukacyjnego wśród jednostek samorządu terytorialnego. Nie jest przewidziane żadne inne dodatkowe źródło finansowania. Projekt jest nieodpłatny dla jego uczestników. Celem głównym tego projektu jest zwiększenie poziomu wiedzy ekonomicznej wśród jednostek samorządu terytorialnego współpracujących ze Spółką, tj. osób, których praca w samorządzie wymaga wiedzy o finansach - przede wszystkim: wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów, sekretarzy i skarbników urzędów. Głównymi beneficjentami projektu będą: urzędnicy, radni oraz kadra kierownicza administracji lokalnej z terenów wiejskich. Po zakończeniu projektu jego uczestnicy otrzymają certyfikaty, a przekazana wiedza ma przyczynić się do podniesienia jakości zarządzania finansami w skali kraju.

Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy ww. usługi są zwolnione na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29) lit. c) ustawy o VAT, zważywszy na to, że:

  • pomagają one zwiększyć kwalifikacje zawodowe osób, zajmujących się finansami w jednostkach samorządu terytorialnego, oraz

  • korzystają z finansowania zewnętrznego pochodzącego z NBP.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi w pierwszej kolejności organ podatkowy dokonał oceny, czy usługi świadczone przez Spółkę są to usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego oraz czy są finansowane w całości ze środków publicznych.

Bowiem obowiązujące w tym zakresie przepisy podatkowe przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowane w całości ze środków publicznych. Co więcej przepisy przewidują zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych, oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane. Dla zastosowania przedmiotowych zwolnień istotne jest uznanie danej usługi za usługę kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania, a następnie spełnienie dodatkowych warunków wynikających z niniejszego przepisu, tj. prowadzenie danego szkolenia w formie i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub uzyskanie akredytacji na dany rodzaj szkolenia lub finansowanie danego szkolenia w całości ze środków publicznych lub też finansowanie danego szkolenia w co najmniej 70% ze środków publicznych.

Zatem, jak wynika z opisu sprawy, organizowane przez Spółkę szkolenie należy uznać, iż jest usługą kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego, gdyż ma na celu zwiększenie poziomu wiedzy ekonomicznej u osób pracujących w samorządzie, która ma się przyczynić do podniesienia jakości zarządzania finansami w skali kraju. Zatem spełniona jest pierwsza z przesłanek umożliwiających zwolnienie z podatku od towarów i usług tego rodzaju usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast, aby uznać czy usługa szkolenia świadczona przez Spółkę jest zwolniona od podatku na podstawie powyższego przepisu, należy przeanalizować, czy spełniona jest druga przesłanka, tj. czy przedmiotowa usługa jest finansowana ze środków publicznych.

Tym samym dokonując analizy art. 5 ustawy o finansach publicznych organ podatkowy stwierdził, iż Narodowy Bank Polski nie dysponuje dochodami publicznymi. Nie można go również uznać za podmiot będący jednostką sektora finansów publicznych. Tym samym środki pochodzące z tego źródła finansowania nie posiadają miana środków publicznych.

Zatem w omawianej sprawie nie jest spełniona druga z przesłanek umożliwiających korzystanie ze zwolnienia usług o charakterze kształcenia zawodowego i przekwalifikowania zawodowego wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług. Wobec powyższego usługi, świadczone przez Spółkę, które pomagają zwiększyć kwalifikacje zawodowe osób, zajmujących się finansami w jednostkach samorządu terytorialnego zważywszy na to, że korzystają z finansowania zewnętrznego pochodzącego z NBP - nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.