Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

May 20, 2013

Usługi kulturalne świadczone przez Fundację a VAT

0 825

Świadczone przez fundację usługi kulturalne nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2013 roku nr IPPP2/443-1297/12-2/RR.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się fundacja, której przedmiotem działalności jest organizowanie i wspieranie działalności kulturalnych społecznie użytecznych, służących rozwojowi tych dziedzin życia, które w szczególności służą krzewieniu kultury muzycznej i sztuki w Polsce i poza granicami RP. Swoje cele realizuje poprzez m.in. organizowanie festiwali, spektakli, koncertów i innych form artystycznego przekazu, które mogą być prowadzone również odpłatnie. Prowadzona działalność polega na wychodzeniu z inicjatywą realizacji koncertu lub bajki muzycznej do filharmonii, domów kultury, klubów muzycznych, które mają na uwadze realizację ambitnych przedsięwzięć. W przypadku wyrażenia zgody na współpracę z fundacją jest zawierana umowa na jej realizację, gdzie wszelkie sprawy organizacyjne z zakresu reklamy (plakaty, nagłośnienie, oświetlenie, sprzedaż biletów) leżą po stronie kontrahenta fundacji, natomiast fundacja zawiera umowy o dzieło z wykonawcami oraz zabezpiecza przewoźników dla artystów. Usługi organizacyjne świadczone przez Fundację są niezbędne do wykonania usługi podstawowej. Głównym celem fundacji jest działalność statutowa, a nie osiąganie dodatkowego dochodu przez konkurencyjne wykonywanie czynności w stosunku do podatników nie korzystających ze zwolnienia z VAT.

W związku z powyższym fundacja zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy świadczone usługi kulturalne - organizowanie koncertów, festiwali, spektakli, koncertów i innych form artystycznego przekazu - są na zasadzie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, zwolnione w całości od podatku od towarów i usług, czy też na obowiązującym obecnie gruncie prawnym - usługi kulturalne, o których mowa powyżej - objęte będą podstawową stawką podatku od towarów i usług, o ile spełniają przy tym warunki określone poprzez zapisy art. 43 ust. 17 do 19 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy uznał, iż fundacja nie spełnia warunku podmiotowego do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Bowiem samo prowadzenie działalności kulturalnej, przez którą zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej rozumie się działalność polegającą na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury, nie stanowi podstawy do zastosowania zwolnienia. Dla zastosowania tego zwolnienia obok czynnika przedmiotowego muszą zostać spełnione przesłanki podmiotowe.

Fundacja jak sama wskazuje, nie jest tzw. „instytucją kultury” w rozumieniu ustawy 25 października 1991r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, gdyż jej organizatorem nie jest ani organ administracji rządowej, ani jednostka samorządu terytorialnego.

Zatem biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy w kontekście przedstawionych okoliczności sprawy organ podatkowy wskazał, iż świadczone przez fundację usługi kulturalne polegające na organizowaniu koncertów, festiwali, spektakli i innych form artystycznego przekazu nie korzystają ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług, tylko są opodatkowane podstawową 23% stawka podatku od towarów i usług na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.