Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

February 28, 2012

Usługi medyczne na rzecz komisji lekarskich a stawka VAT

0 1182

Badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne dla potrzeb orzekania przez wojskowe komisje lekarskie nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wynika to z indywidualnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi nr IPTPP4/443-6/11-2/OS z 8 grudnia 2011 roku.

Sytuacja podatnika

Szpital podpisał umowę z Centrum Reagowania Epidemiologicznego na wykonywanie badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych dla potrzeb orzekania Terenowej Wojskowej Komisji Lekarskiej. Terenowa Wojskowa Komisja Lekarska przeprowadza badania w celu wydania orzeczenia:

• dla emerytów i rencistów wojskowych;

• dla celów Wojskowej Komisji Uzupełnień kandydatów do służby zawodowej i kandydatów do służb wojskowych;

• o uszczerbku na zdrowiu żołnierzy zawodowych;

• dla żołnierzy zawodowych w trakcie pełnienia służby oraz żołnierzy wyjeżdżających na misje i powracających z misji.

W związku z powyższym, Szpital zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem czy wszystkie badania wykonywane dla komisji lekarskiej, zgodnie z zawartą umową powinny być opodatkowane stawką podatku VAT w wysokości 23%, czy też powinny być zwolnione od VAT.

Odpowiedź Dyrektora izby Skarbowej

Z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze.

Pojęcie „opieki medycznej” przewidziane w art. 43 ustawy o VAT obejmuje świadczenia medyczne wykonywane w celu ochrony, w tym zachowania lub przywrócenia zdrowia osób. Innymi słowy pojęcie to obejmuje zarówno leczenie, jak i profilaktykę. Rozpatrując kwestię ewentualnego zwolnienia usług świadczonych przez Szpital, należy więc dokonać oceny, czy usługi będące przedmiotem wniosku ze względu na swój cel mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Głównym celem badań diagnostycznych i konsultacji specjalistycznych jest ocena zdrowia, jednak ocena ta nie służy profilaktyce ani leczeniu. Ocena stanu zdrowia wymagana jest przez odpowiednie przepisy. Stąd efektem usługi świadczonej przez Wnioskodawcę jest dostarczenie osobie trzeciej elementu koniecznego dla podjęcia decyzji pociągającej za sobą prawne konsekwencje dla osoby badanej. Taka usługa medyczna nie ma zasadniczo na celu ochrony zdrowia, stąd nie może być objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Chociaż możliwa jest sytuacja, że przeprowadzenie ww. badań, może w pośredni sposób przyczynić się do ochrony zdrowia tej osoby poprzez wykrycie nowego problemu lub skorygowanie poprzedniej diagnozy, jednak podstawowym celem tego rodzaju usługi pozostaje wypełnienie prawnego lub ustawowego obowiązku dotyczącego procesu podejmowania decyzji przez inną osobę.

Zatem badania diagnostyczne i konsultacje specjalistyczne dla potrzeb orzekania przez Terenową Wojskową Komisję Lekarską nie korzystają ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż nie spełniają przesłanki przedmiotowej wynikającej z tego przepisu, tzn. głównym celem tych usług nie jest ochrona, w tym zachowanie lub odtworzenie zdrowia. Ww. usługi nie zostały również wymienione w załącznikach do ustawy, jako korzystające z obniżonych stawek podatku VAT, zatem usługi te podlegają opodatkowaniu według stawki 23% na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT w związku z art. 146a, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r.

Podstawa prawna: art. 43 ust.1 pkt. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.