Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 2, 2013

Usługi najmu wyrobów medycznych a stawka VAT

0 1817

Jeśli zawierane umowy najmu nie będą przewidywały przeniesienia praw własności na najemcę, wówczas będą opodatkowane podstawową stawką podatku VAT, tj. 23 %.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 25 czerwca 2013 roku nr ITPP2/443-324a/13/AK.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która w ramach nowo powstałe spółki, zamierza prowadzić działalność gospodarczą polegającą na zakupie zarówno nowych, jak i używanych wyrobów medycznych, m.in. aparatów rentgenowskich oraz ich najmowaniu, zarówno na czas określony jak i na czas nieokreślony, podmiotom trzecim, m.in.: placówkom leczniczym, przychodniom lekarskim, Niepublicznym Zakładom Opieki Zdrowotnej, itp. Dla każdego wyrobu medycznego zamierza uzyskać wpis do rejestru wyrobów medycznych i podmiotów odpowiedzialnych za ich wprowadzenie do obrotu i do używania prowadzonego przez Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Wątpliwości Spółki dotyczą zastosowania prawidłowej stawki podatku VAT w przypadku najmu wyrobów medycznych podmiotom trzecim.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o podatku od towarów i usług 8% stawka podatku ma zastosowanie wyłącznie do dostawy wyrobów medycznych, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych, dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej – innych niż towary wymienione w pozostałych pozycjach załącznika nr 3 do ww. ustawy. Oznacza to, iż z preferencyjnej, obniżonej stawki podatku od towarów i usług nie korzysta świadczenie usług, np. wynajmu, których przedmiotem są wyroby medyczne, niezależnie czy umowa została zawarta na czas określony, czy nieokreślony.

W sytuacji zatem, gdy podpisywane przez Spółkę umowy najmu, oprócz tego, że zawierane będą na czas określony, będą przewidywały, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione na najemcę, będziemy mieli do czynienia z dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 pkt ww. ustawy i czynność ta będzie korzystała z preferencyjnej, 8% stawki podatku wynikającej z art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 ustawy i poz. 105 załącznika nr 3 do ww. ustawy. W sytuacji natomiast, gdy zawierane umowy skutku w postaci przeniesienia własności nie będą zawierały, czynności stanowiły będą świadczenie usług, o których mowa w art. 8 ust. 2 ww. ustawy, dla których ustawodawca preferencji co do stawki podatku nie przewiduje.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż wykonywane czynności nie będą objęte zwolnieniem, ani obniżonymi stawkami podatku na podstawie innych przepisów ustawy i rozporządzeń wykonawczych wydanych na jej podstawie, będą podlegały opodatkowaniu - zgodnie z treścią art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy - 23% stawką podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.