Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , KASY REJESTRUJĄCE

March 31, 2016

Usługi naprawy motocykli i motorowerów a kasa rejestrująca w 2016 roku

0 1128

Od 1 czerwca 2016 roku rozpocznę prowadzenie warsztatu, w którym będę dokonywał napraw motocykli i motorowerów PKWiU 45.40.50. Czy kasę fiskalną muszę mieć od razu, czy po przekroczeniu obrotu?

ODPOWIEDŹ

Obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy pomocy kasy rejestrującej tych usług powstanie po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykona Pan taką usługę na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Regulacja ta określa podstawowe kryterium zobowiązujące do prowadzenia ewidencji za pomocą kas rejestrujących, jakim jest status nabywcy wykonywanych przez podatnika świadczeń.

Stosownie do zapisu § 3 ust.1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia

4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2014r., poz. 1544 ze zm.) zwalnia z obowiązku ewidencjonowania w danym roku podatkowym, nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2016 r.:

  • podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20.000 zł.

Jednocześnie z § 5 ust. 2 rozporządzenia wynika, iż w przypadku podatników korzystających z w/w zwolnienia, zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczył obrót realizowany na rzecz tych osób w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, w kwocie 20.000 zł.

Zgodnie z § 4 pkt 2 lit.c zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa m.in. w w/w § 3 nie stosuje się w przypadku świadczenia usług:

  • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania).

Na mocy § 9 ust. 6 w przypadku podatników rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2014 roku świadczenie usług, o których mowa w § 4 pkt 2 lit. c–j, którzy przed wykonaniem takiej usługi nie dokonywali sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, świadczenie tych usług jest zwolnione z obowiązku ewidencjonowania przez okres dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykonano taką usługę.

Zgodnie z definicją zawartą w internetowym słowniku języka polskiego PWN pod pojęciem motocykl należy rozumieć „dwukołowy pojazd bez nadwozia, napędzany silnikiem spalinowym, przeznaczony do przewozu jednej lub dwóch osób”. 

Działalność gospodarcza, którą zamierza Pan rozpocząć z dniem 1 czerwca 2016 roku w zakresie naprawy motocykli i motorowerów PKWiU 45.40.50 wchodzi w zakres świadczenia usług określonych w § 4 pkt 2 lit. c i i nie korzysta ze zwolnienia podmiotowego określonego w § 3 ust.1 pkt 2 w powiązaniu z § 5 ust.2 rozporządzenia.

Podsumowując powyższe, ponieważ w pytaniu nie określono, dla jakich podmiotów będą świadczone usługi naprawy motocykli i motorowerów to należy stwierdzić, iż obowiązek rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy pomocy kasy rejestrującej tych usług powstanie po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym wykona Pan pierwszą usługę dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej oraz rolnika ryczałtowego. Jeżeli pierwsza usługa zostanie wykonana w miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej to obowiązek prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy fiskalnej powstanie z dniem 1 września 2016 roku.

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, § 3 ust.1 pkt 2, § 5 ust. 2, § 4 pkt 2 lit. c, § 9 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.