Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ

December 1, 2018

Usługi okołobankowe a zwolnienie z VAT

0 1374

Bank podpisuje umowę z „Kontrahentem”, której przedmiotem jest: Współpraca w zakresie wykonywania usługi marketingowej, polegającej na przekazywaniu przez kontrahenta swoim klientom niespersonalizowanych informacji o charakterze marketingowym dotyczących możliwości ubiegania się oraz korzystania z produktów z oferty banku. Eksponowanie materiałów reklamowych banku, zachęcanie klientów do zapoznania się z ofertą banku, pomoc w nawiązywaniu kontaktu z bankiem. Przedmiotem umowy NIE JEST dokonywanie w imieniu i na rzecz banku jakichkolwiek czynności prawnych związanych z działalnością bankową, świadczenie dla banku usług pośrednictwa w zakresie kredytu hipotecznego, doradztwo, przekazywanie dokumentów klienta. Pytanie: Czy wyżej wymienione czynności mieszczą się w zakresie PKD 64.99.Z - Pozostała finansowa działalność usługowa (działalność pomocnicza w stosunku do usług finansowych) i czy podlegają zwolnieniu z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy o VAT?

ODPOWIEDŹ

Wymienione czynności nie mieszczą się w zakresie PKD 64.99.Z. Czynności te nie korzystają ze zwolnienia od VAT.

UZASADNIENIE

Na mocy art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, stawka podatku wynosi 23%. Jednak w przepisach ustawy przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku oraz zwolnień od podatku.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy. Zgodnie z art.43 ust. 1 pkt 38-40 i 41 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku:

  • usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu usług udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych, a także zarządzanie kredytami lub pożyczkami pieniężnymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę,

  • usługi w zakresie udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług, a także zarządzanie gwarancjami kredytowymi przez kredytodawcę lub pożyczkodawcę;

  • usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług,

  • usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t.j. Dz. U. z 2017 r. Poz. 1768 z późn. zm.), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie.

Co istotne, przy określaniu zakresu zwolnień nie stosuje się ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych. Natomiast określono ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Powyższe zwolnienia uregulowane zostały w ustawie o podatku od towarów i usług wskutek implementacji odpowiednich przepisów Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, poz. 1 ze zm.). Zgodnie bowiem z art. 135 ust. 1 lit. b) Dyrektywy, państwa członkowskie zwalniają następujące transakcje: udzielanie kredytów i pośrednictwo kredytowe oraz zarządzanie kredytami przez kredytodawcę.

Zgodnie z orzecznictwem TSUE ze zwolnienia z tytułu usług finansowych nie korzystają świadczone odrębnie usługi wspierające usługi finansowe, nawet jeśli są niezbędne do ich świadczenia, ale mają czysto techniczny charakter np.: usługi administracyjne, usługi cali center, usługi „swift” (usługa elektronicznego przesyłania wiadomości na rzecz instytucji finansowych).

Z analizy powołanych przepisów wynika, że usługi opisane przez Czytelnika w zakresie wykonywania usługi marketingowej, polegającej na przekazywaniu przez kontrahenta swoim klientom niespersonalizowanych informacji o charakterze marketingowym dotyczących możliwości ubiegania się oraz korzystania z produktów z oferty banku, eksponowanie materiałów reklamowych banku, zachęcanie klientów do zapoznania się z ofertą banku, pomoc w nawiązywaniu kontaktu z bankiem – nie korzystają ze zwolnienia z art.43 ustawy o VAT.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD), podklasa PKD 64.99.Z obejmuje:

  • pozostałe pośrednictwo finansowe związane głównie z dystrybucją środków finansowych, w inny sposób niż udzielanie pożyczek:

    • faktoring,

    • wystawianie swapów, dokonywanie opcji oraz zawieranie transakcji zabezpieczających,

    • działalność inwestycyjną na własny rachunek dokonywaną poprzez lokatę kapitału za pośrednictwem przedsiębiorstw wysokiego ryzyka, klubów inwestycyjnych itp.

  • Podklasa ta nie obejmuje:

    • leasingu finansowego, sklasyfikowanego w 64.91.Z,

    • obrotu papierami wartościowymi na zlecenie, sklasyfikowanego w 66.12.Z,

    • sprzedaży, dzierżawy i wynajmu nieruchomości, sklasyfikowanych w odpowiednich podklasach działu 68,

    • inkasowania należności z tytułu roszczeń, bez przejęcia długów,sklasyfikowanego w 82.91.Z,

    • przyznawania dotacji przez organizacje członkowskie, sklasyfikowanego w 94.99.Z.

W podklasie tej nie wymieniono opisanych przez Czytelnika usług, a podklasa ta dotyczy posrednictwa finansowego, działalności inwestycyjnej.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(18) dostawca wypełnia w poz.19 podstawę opodtkowania i w poz. 20 podatek należny z tytułu dostawy towarów oraz świadczenia usług na terytorium kraju, opodatkowanej stawką 23%.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.41 ust.1 w powiązaniu z art. 146a pkt 1, art.43 ust.1 pkt 38-40 i 41 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.