Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , JPK

December 1, 2018

Usługi opodatkowane zgodnie z art. 28b ustawy o VAT a obowiązek składania deklaracji VAT i JPK_VAT

0 1246

Jestem podatnikiem zwolnionym od VAT z uwagi na niską sprzedaż (art.113 ust.1 ustawy o VAT) i nie muszę wysyłać JPK_VAT. Będę wykonywał usługę na rzecz podatnika z Niemiec (może się zdarzyć, że usługi te będą wykonywane częściej). Transakcja będzie opodatkowana zgodnie z art.28b ustawy o VAT. Czy będę musiał złozyć deklarację VAT-7 oraz JPK_VAT w związku z tą usługą?

ODPOWIEDŹ

Nie będzie Pan zobowiązany do złożenia deklaracji VAT i pliku JPK_VAT. Jednak będzie Pan zobowiązany do rejestracji VAT_UE i złożenia informacji podsumowującej VAT_UE.

UZASADNIENIE

Przedsiębiorcy prowadzący ewidencje VAT przy użyciu programu komputerowego mają obowiązek przekazywać co miesiąc - bez wezwania organu podatkowego - informacje o ewidencji w formie JPK (JPK_VAT). Obowiązek ten wynika z art.82 §1b ustawy Ordynacja podatkowa. Jednak podatnicy korzystający ze zwolnienia od VAT na mocy art. 113 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług (z uwagi na obrót, który w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył kwoty 200.000 zł), nie muszą przygotowywać plików JPK_VAT, bowiem nie są zobowiązani do prowadzenia ewidecji VAT (co wynika z art.109 ust.3 ustawy o VAT). Podatnicy tacy nie mają także obowiązku składania deklaracji VAT-7 (art.99 ust.7 ustawy o VAT).

W Pana przypadku wystąpi obowiązek rejestracji na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych, z uwagi na wykonanie wewnątrzwspólnotowego świadczenia usług, dla których miejscem rozliczenia podatku jest kraj nabywcy. Jak wynika bowiem z art.97 ust.1 i ust.3 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, podlegający obowiązkowi zarejestrowania jako podatnicy VAT czynni, są obowiązani przed dniem dokonania pierwszej wewnątrzwspólnotowej dostawy lub pierwszego wewnątrzwspólnotowego nabycia zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym, o którym mowa w art. 96, o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Przepis ten stosuje się odpowiednio również do podatników, o których mowa w art. 15, innych niż wymienieni w ust. 1 i 2, którzy:

  1. nabywają usługi, do których stosuje się art. 28b, jeżeli usługi te stanowiłyby

  2. świadczą usługi, do których stosuje się art. 100 ust. 1 pkt 4, dla podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej.

Naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podmiot, który dokonał zawiadomienia zgodnie z ust. 1, jako podatnika VAT UE, o czym stanowi ust. 4 powołanego artykułu.

Rejestracji dokonuje się na druku VAT-R w części C.3 formularza. Przy sprzedaży lub nabywaniu usług należy zaznaczyć pole nr 60 oraz wskazać przewidywaną datę rozpoczęcia dokonywania tych czynności. Zgłoszenia należy dokonać jeszcze przed pierwszą transakcją.

Będzie Pan także zobowiązany do złożenia informacji podsumowującej VAT-UE na mocy art. 100 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT. Bowiem podatnicy, o których mowa w art. 15, zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca - zwane dalej „informacjami podsumowującymi”.

Informację VAT_UE składa się w trybie miesięcznym, a jej złożenie jest możliwe wyłącznie elektronicznie. Deklarację VAT-UE w formie elektronicznej należy złożyć w urzędzie do 25. dnia następnego miesiąca po okresie rozliczeniowym (miesiącu), w którym nastąpiła transakcja wewnątrzwspólnotowa (art.100 ust.3 ustawy o VAT).

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W informacji podsumowującej VAT-UE wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług należy wykazać w części E (informacja o wewnątrzwspólnotowym świadczeniu usług).

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art.97 ust.1 i ust.3, art.100 ust.1 pkt 4 i ust.3, art.109 ust.3 ustawy z 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, art.82 §1b ustawy z 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa.