Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

August 23, 2012

Usługi perfuzyjne a zwolnienie w VAT

0 998

Usługi perfuzyjne, wykonywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 24 kwietnia 2012 roku nr ILPP2/443-151/12-2/MN.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawczyni, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ma zamiar świadczyć klinikom kardiochirurgicznym usługi perfuzyjne, polegające na prowadzeniu krążenia pozaustrojowego krwi pacjenta w trakcie operacji serca, która wymaga na czas zabiegu wstrzymania jego pracy, czyli unieruchomienia. Usługa perfuzyjna to zapewnienie kardiochirurgom działania aparatu do krążenia, różnorodnego sprzętu jednorazowego użytku, a przede wszystkim dobrze wyszkolonego perfuzjonisty, który bierze udział w operacyjnym leczeniu pacjenta i ratowaniu życia. Współpraca Wnioskodawczyni ma polegać na sprzedaży swoich usług spółce, która zajmuje się sprzedażą maszyn do krążenia pozaustrojowego (płuco-serca) oraz sprzętu jednorazowego użytku. Wnioskodawczyni będzie wykonywała usługi bezpośrednio w klinikach i oddziałach kardiochirurgicznych, w których działa spółka. Wnioskodawczyni posiada fachowe kwalifikacje do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie i dziedzinie medycyny.

Wnioskodawczyni zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o potwierdzenie, iż do świadczonych usług może zastosować zwolnienie od podatku zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o VAT, będąc osobą wykonującą inny zawód medyczny, o którym mowa w art. 18a ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej.

Uzasadnienie Dyrektora Izby Skarbowej

Z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 18, 18a, 19, 19a ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż zwolnieniu od podatku podlegają usługi opieki medycznej, które spełniają określone warunki – służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia i świadczone są w ramach wykonywanych zawodów (lekarzy, lekarzy dentystów, pielęgniarki, położne, psychologów i osoby świadczące powyższe usługi w ramach wykonywania zawodów medycznych, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej).

Analiza powyższych przepisów wskazuje, iż zwolnienie od podatku usług w zakresie opieki medycznej od dnia 1 stycznia 2011 r. ma charakter podmiotowo-przedmiotowy. Z tego względu oprócz przedmiotu transakcji istotny jest również status podmiotu świadczącego daną usługę. Ze zwolnienia korzystają usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej, a od dnia 1 lipca 2011 r. – wykonywane w ramach działalności leczniczej przez podmioty lecznicze, bądź w ramach wykonywania określonych zawodów medycznych.

Potwierdzeniem statusu perfuzjonisty jako zawodu medycznego jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 27 kwietnia 2010 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Podsumowując organ podatkowy uznał, iż w przedmiotowej sprawie zostanie zachowany cel usługi medycznej, bowiem usługi perfuzyjne świadczone na rzecz szpitali, polegające na prowadzeniu krążenia pozaustrojowego krwi pacjenta w trakcie operacji serca, która wymaga na czas zabiegu wstrzymania jego akcji, czyli jego unieruchomienia, stanowią usługi medyczne służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zatem usługi te korzystają ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy, ponieważ jak wskazano w powołanych wyżej przepisach, osoby je świadczące są specjalistami ochrony zdrowia i wykonują inny zawód medyczny, określony w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy o działalności leczniczej.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.