Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Usługi podologiczne podlegają opodatkowaniu podstawową 23% stawką podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 29 marca 2013 roku nr IPPP1/443-87/13-2/AP.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawczyni świadczy usługi podologiczne, które służą m.in. oddaleniu, uniknięciu lub zapobieżeniu chorobom, urazom lub problemom zdrowotnym bądź do wykrywania stadiów ukrytych lub początkowych w celu umożliwienia wczesnego leczenia. Do podstawowych zadań specjalisty-podologa należy profilaktyka i zapobieganie następstwom wielu problemów zdrowotnych, ochrona pacjenta przed niewłaściwymi metodami pielęgnacji kończyn dolnych. Wszystkie osoby, z których wiedzy i umiejętności Wnioskodawczyni korzysta świadcząc usługi podologiczne legitymują się dokumentami potwierdzającymi nabycie fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie oddalenia, uniknięcia lub zapobieżenia chorobom stóp, urazom lub problemom zdrowotnym związanym ze stopami bądź do wykrywania stadiów ukrytych lub początkowych chorób stóp w celu umożliwienia wczesnego leczenia. Pracownicy ci są absolwentami Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia - kierunek kosmetologia, specjalizacja - podologia. Ponadto jeden z pracowników oprócz ww. kwalifikacji legitymuje się dyplomem Akademii Medycznej kierunek zdrowie publiczne w zakresie technik dentystyczny, drugi pracownik uzyskał tytuł fizjoterapeuty na Uniwersytecie Medycznym. Pracownicy w trakcie zatrudnienia podnoszą swoje kwalifikacje z ww. zakresu. Uczestniczyli w szkoleniu organizowanym przez firmę, zaś dla nowozatrudnianych pracowników prowadzone są szkolenia z zakresu podologii.

Wątpliwości Wnioskodawczyni odnoszą się do możliwości zwolnienia od podatku VAT świadczonych usług podologicznych.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi w pierwszej kolejności organ podatkowy dokonał oceny, czy zatrudnione przez Wnioskodawczynię osoby, tj. absolwenci kierunku kosmetologia (specjalizacja podologia), kierunku zdrowie publiczne w zakresie technik dentystyczny oraz fizjoterapia, legitymują się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie, a tym samym czy są osobami wykonującymi zawód medyczny w rozumieniu ww. art. 2 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o działalności leczniczej.

Mimo, iż kosmetologia jest nauką związaną z medycyną a zakres kształcenia w tym kierunku obejmuje również zagadnienia z zakresu nauk medycznych, kosmetolog nie jest uprawniony do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Zawód kosmetologa nie jest zawodem medycznym w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o działalności leczniczej. Powyższego nie zmienia również fakt, iż zawód kosmetologa wymieniony został w grupie specjalistów ochrony zdrowia gdzie indziej niesklasyfikowanych rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Dokonując analizy ww. rozporządzenia ponadto organ podatkowy zauważył, iż specjalność podologia nie została w ogóle wymieniona w grupie specjalistów do spraw zdrowia obejmującej lekarzy, pielęgniarki, położne, specjalistów ratownictwa medycznego, lekarzy weterynarii, lekarzy dentystów, diagnostów laboratoryjnych oraz innych specjalistów ochrony zdrowia. Tym samym osoby posiadające kwalifikacje do wykonywania ww. zawodu nie spełniają przesłanki podmiotowej do skorzystania za zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. c ustawy o VAT.

Na powyższe nie ma wpływu również fakt, że – jak wskazała Wnioskodawczyni – jeden z pracowników legitymuje się ponadto dyplomem Akademii Medycznej kierunek zdrowie publiczne w zakresie technik dentystyczny, zaś drugi z pracowników uzyskał tytuł fizjoterapeuty na Uniwersytecie Medycznym.

Ze złożonego wniosku nie wynika również, aby przedmiotowe usługi podologiczne świadczone były przez podmiot leczniczy, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT.

Tym samym, ze względu na niespełnienie przez Wnioskodawczynię przesłanki podmiotowej uprawniającej do zwolnienia z podatku VAT świadczonych usług podologicznych na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 oraz pkt 19 ustawy o podatku VAT, zbędna jest analiza spełnienia przesłanki przedmiotowej, tj. świadczenia usług w zakresie opieki medycznej, służących profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.