Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO

September 5, 2013

Usługi polegające na remoncie, modernizacji i przebudowie instalacji elektrycznych a stawka VAT

0 3887

Do robót konserwacji, montażu, napraw i wymiany instalacji elektrycznej wykonywanych w obiektach budownictwa mieszkaniowego oraz w częściach wspólnych dla całego budynku PKOB 11, należy zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 8%. Natomiast wykonywanie tych robót w obiektach i lokalach niemieszkalnych, użytkowych należy opodatkować stawką podatku VAT w wysokości 23%.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 21 czerwca 2013 roku nr IBPP2/443-217/13/WN.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który świadczy usługi w zakresie obowiązkowych kontroli i pomiarów ochrony przeciwporażeniowej wraz z pomiarem stanu izolacji elektrycznej i odgromowej w budynkach i wykonuje je w obrębie mieszkań i lokali usługowych oraz części wspólnej budynku.

Obecnie Podatnik realizuje zlecenie na rzecz zrzeszenia właścicieli nieruchomości w zakresie: usług konserwacji, montażu, napraw i wymiany instalacji elektrycznej w budynkach. W zakres tej czynności wchodzą: drobne naprawy i ewentualnie remonty instalacji elektrycznej, wymiana bezpieczników, złączy kontrolnych, zacisków ochronnych, gniazd elektrycznych, dokręcanie, czyszczenie, malowanie i uzupełniania oznaczeń przewodów, kabli i tablic bezpiecznikowych, czyli utrzymanie ww. instalacji w dobrym stanie technicznym - umożliwiającym bezpieczną jej eksploatację. 

Jednocześnie Podatnik zamierza wykonywać powyższe usługi w domkach jednorodzinnych oraz pomieszczeniach gospodarczych np. garaże oraz w lokalach użytkowych. Wskazane usługi będą wykonywane w obrębię: mieszkania, lokalu usługowego, części wspólnej np. klatka schodowa, piwnica, strych, na zewnątrz budynku - oświetlenie, montaż, naprawa i wymiana instalacji elektrycznej na budynku. Budynki te stanowią wielorodzinne kamienice, a w niektórych z nich znajdują się też pomieszczenia usługowe np. sklepy, piekarnie - zajmujące jeden z kilku lokali w danym budynku np. część parteru.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z następującymi pytaniami:

  • Czy wyżej wymienione usługi podlegają 23% stawce VAT podatku od towarów i usług czy też możliwe jest zastosowanie obniżonej stawki VAT. Jeśli tak to na jaki symbol obniżonej stawki VAT należy się powołać wystawiając fakturę klientowi.

  • Czy konieczne jest spełnienie jakiś dodatkowych wymogów by móc zastosować obniżoną stawkę VAT (8%) przy wystawieniu faktury.

  • Czy możliwe jest również zastosowanie obniżonej 8% stawki VAT w domkach jednorodzinnych oraz pomieszczeniach gospodarczych np. garaże oraz lokale użytkowe.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż warunkiem zastosowania 8% stawki, na podstawie art. 41 ust. 12 ustawy o podatku od towarów i usług, jest spełnienie dwóch przesłanek. Po pierwsze zakres wykonywanych czynności musi dotyczyć budowy, remontu, modernizacji, termomodernizacji budynków lub ich dostawy. Po drugie, budynki lub ich części, których dotyczą ww. czynności, muszą być zaliczane do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że transakcja nie może korzystać z preferencyjnej, 8% stawki podatku. 

Zatem w sytuacji gdy usługi, o których mowa we wniosku tj. montaż, naprawa i wymiana instalacji elektrycznej, wykonywane będą przez Podatnika w obiektach budownictwa mieszkaniowego objętego społecznym programem mieszkaniowym i mieścić się one będą w zakresie remontu, modernizacji czy też przebudowy tych obiektów, usługi te będą podlegały opodatkowaniu 8% stawką podatku VAT na podstawie art. 41 ust. 12 w związku z art. 146f pkt 2 ustawy o VAT. 

Natomiast usługi konserwacji tej instalacji polegające na wymianie obudowy gniazdka lub wyłącznika, wymianie bezpieczników, złączy kontrolnych, zacisków ochronnych, gniazd elektrycznych, dokręcaniu, czyszczeniu, malowaniu i uzupełnianiu oznaczeń przewodów, kabli i tablic bezpiecznikowych, mające na celu utrzymanie sprawności technicznej ww. instalacji, wykonywane w obiektach budowlanych lub ich częściach objętych społecznym programem mieszkaniowym w rozumieniu art. 41 ust. 12a ustawy o VAT, będą podlegały opodatkowaniu 8% stawką podatku na podstawie § 7 ust. 2 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

W przypadku zaś gdy ww. usługi konserwacyjne wykonywane będą w obiektach budowlanych lub ich częściach nie objętych społecznym programem mieszkaniowym, z wyłączeniem lokali użytkowych, wobec faktu, iż wartość użytych materiałów bez podatku wchodzących w podstawę opodatkowania świadczenia tych robót konserwacyjnych nie przekracza 50% tej podstawy, będą one również opodatkowane 8 % stawką podatku, jednakże w tym przypadku podstawę prawną stanowić będzie przepis § 7 ust. 1 pkt 3 w związku z § 7 ust. 3 ww. rozporządzenia Ministra Finansów.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż przepisy w zakresie podatku od towarów i usług nie formułują żadnych innych, poza wynikającymi z powołanych wcześniej przepisów, wymagań dla zastosowania, w okolicznościach jak wskazane we wniosku, obniżonej stawki podatku VAT we wysokości 8%.

Biorąc pod uwagę przywołane powyżej przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisy rozporządzenia Ministra Finansów, organ podatkowy stwierdził, iż jeżeli usługi dotyczące klatki schodowej, piwnicy, strychu, oświetlenia, montażu, naprawy i wymiany instalacji elektrycznej na budynku zaklasyfikowanym do PKOB 11, to dla tych czynności, polegających na remoncie, modernizacji i przebudowie instalacji elektrycznych, właściwa będzie stawka podatku VAT w wysokości 8%. 

W odniesieniu zaś do usług polegających na remoncie, modernizacji i przebudowie instalacji elektrycznych, wykonywanych w lokalach niemieszkalnych, tj. w lokalach użytkowych i garażach zastosować należy podstawową stawkę podatku VAT w wysokości 23%, na podstawie art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT. 

Podstawa prawna: art. 41 ust. 12-12c ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 7 ust. 1, ust. 2 i ust. 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.