Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

April 3, 2015

Usługi pośrednictwa w transporcie międzynarodowym a stawka VAT

0 1403

Zastosowanie stawki w wysokości 0 %, do świadczonych usług pośrednictwa związanych z usługami transportu międzynarodowego, jest możliwe pod warunkiem posiadania dokumentów potwierdzających jednoznacznie, że w wyniku przewozu towaru z miejsca nadania do miejsca przeznaczenia nastąpiło przekroczenie granicy z państwem trzecim.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 23 marca 2015 roku nr IBPP4/443-625/14/EK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zamierza świadczyć usługi polegające na pośrednictwie w organizacji przewozu towaru ze Stanów Zjednoczonych do Polski. Usługi będą świadczone na rzecz polskich kontrahentów, zarówno krajowych podatników VAT jak i osób nie będących przedsiębiorcami, lub też nabywających towary nie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przewożony towar stanowić będzie własność kontrahentów Podatnika, bądź też osób trzecich, w imieniu i na rzecz których kontrahenci Podatnika mogą działać. Usługa Podatnika sprowadzać się będzie do zamówienia usług transportu od firmy kurierskiej świadczącej usługi przewozu międzynarodowego przy jednoczesnej synchronizacji transportu przesyłek adresowanych do krajowych nabywców w taki sposób, aby koszty transportu były możliwie najniższe dla każdego z kontrahentów.

Rozliczenie transakcji przedstawiać się będzie następująco. Przewoźnik wykonujący transport międzynarodowy będzie obciążać Podatnika kosztami transportu towarów zlecanego przez krajowych kontrahentów Podatnika. Podatnik z tytułu świadczonych przez siebie usług wystawiać będzie faktury VAT na rzecz polskich kontrahentów, którzy zlecili zamówienie przewozu. Na cenę usług składać się będzie koszt transportu poniesiony przez Podatnika na rzecz firmy kurierskiej, marża oraz koszt usług świadczonych bezpośrednio przez Podatnika polegających na bieżącej koordynacji zamówień usług przewozowych. Cena może także obejmować inne koszty faktycznie ponoszone w związku ze zleconym zamawianiem usług transportu.

Podatnik wskazał także, że będzie w posiadaniu listów przewozowych stanowiących dowód świadczenia międzynarodowych usług transportowych. Będą to spedytorskie lotnicze listy przewozowe dla przesyłek skonsolidowanych. Z dokumentów tych będzie jednoznacznie wynikać że w związku z transportem doszło do przekroczenia granicy z państwem trzecim. Podatnik będzie również dysponować fakturą wystawioną przez przewoźnika. Ponadto będzie w posiadaniu dokumentów potwierdzonych przez urząd celny, z których będzie wynikać jednoznacznie fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Dokumentami tymi będą poświadczone zgłoszenia celne (PZC). Podatnik wskazał także, że wszystkie koszty, o których mowa we wniosku składające się na cenę świadczonej usługi są niezbędne i nierozerwalne z usługą świadczoną przez Podatnika.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy usługi, które zamierza świadczyć podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług stawce 0%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa podatkowego, zastosowanie stawki w wysokości 0 %, do świadczonych przez Podatnika usług pośrednictwa związanych z usługami transportu międzynarodowego, jest możliwe pod warunkiem posiadania dokumentów wymienionych w art. 83 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z opisu zawartego we wniosku wynika, iż Podatnik będzie w posiadaniu listów przewozowych stanowiących dowód świadczenia międzynarodowych usług transportowych z których będzie jednoznacznie wynikać że w związku z transportem doszło do przekroczenia granicy z państwem trzecim. Wnioskodawca będzie również dysponować fakturą wystawioną przez przewoźnika. Ponadto będzie w posiadaniu dokumentów potwierdzonych przez urząd celny, z których będzie wynikać jednoznacznie fakt wliczenia wartości usługi do podstawy opodatkowania z tytułu importu towarów. Dokumentami tymi będą poświadczone zgłoszenia celne.

Zatem posiadane dokumenty pozwalają Podatnikowi zastosować stawkę 0 % dla świadczonych usług pośrednictwa związanych z usługami transportu międzynarodowego.

Podstawa prawna: art. 83 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.