Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT , KASY REJESTRUJĄCE

September 2, 2018

Usługi przewozu osób busem a kasa fiskalna

0 2233

Rozpoczynam od października działalność gospodarczą w zakresie przewozu osób prywatnych busem. Czy muszę mieć od razu kasę fiskalną i czy może to być zwykła kasa?

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

ODPOWIEDŹ

Czytelnik będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy pomocy kasy rejestrującej od pierwszej wykonanej usługi przewozu osób świadczonej na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej lub rolnika ryczałtowego - przy użyciu kasy o zastosowaniu specjalnym tzw. kasy biletowej.

UZASADNIENIE

Zgodnie z regulacją zawartą w art. 111 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast na podstawie zapisu art. 111 ust. 3d ustawy przewoźnik, w transporcie pasażerskim musi ewidencjonować obrót za pomocą kas fiskalnych przeznaczonych do transportu pasażerskiego, tzw. kas biletowych.

Stosownie natomiast do § 5 ust. 1 pkt 2 lit. c rozporządzenia w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, kasa o zastosowaniu specjalnym to kasa, której konstrukcja i program pracy uwzględniają szczególne zastosowanie tych kas i odpowiadają szczególnym kryteriom i warunkom technicznym określonym w rozporządzeniu, związanym ze szczególnymi formami obrotu lub sprzedaży określonych towarów i usług lub potrzebą współpracy kasy z innymi urządzeniami niezbędnymi do stosowania w danym rodzaju działalności, obejmujące kasy m.in. przeznaczone do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług w zakresie transportu pasażerskiego.

Kasa fiskalna z taką funkcją emituje paragony fiskalne - blok danych biletowych zawierający kolejne pozycje, w tym co najmniej: oznaczenie „BILET” lub „OPŁATA DODATKOWA”, rodzaj biletu, tytuł ulgi – w przypadku biletu ulgowego, numer kursu – w przypadku biletu jednorazowego, nazwę przystanku początkowego i końcowego lub zakres ważności lub okres ważności biletu, imię i nazwisko posiadacza biletu – w przypadku biletów okresowych imiennych (§ 23 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia). Kasa spełnia także kryteria techniczne, zapisane w § 52 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia tj.:

 

  • może posiadać jeden wyświetlacz dla użytkownika i nabywcy,

  • posiada funkcję rejestracji i naliczania dopłat do przewozów w podziale na poszczególne kategorie ulg ustawowych, a także funkcję sporządzania dobowych i miesięcznych raportów dopłat do biletów ulgowych; dobowe i miesięczne raporty dopłat zawierają, dla każdej ulgi, dla której w danym okresie były wydawane bilety, co najmniej oznaczenie ulgi, wartość procentową ulgi, liczbę wydanych biletów oraz kwotę dopłaty.

 

Kasa musi posiadać zasilanie z instalacji pojazdu samochodowego oraz wewnętrzne zasilanie akumulatorowe, które zapewnia wydrukowanie minimum 20 paragonów fiskalnych, każdy o zawartości 20 wierszy druku, od chwili zaniku zasilania z instalacji pojazdu samochodowego (§ 50 rozporządzenia).

Treść kas przeznaczonych do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu usług transportu pasażerskiego różni się zatem od treści paragonów typowych kas fiskalnych służących do ewidencji sprzedaży np. odzieży czy artykułów spożywczych.

W rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, w § 3 ust. 1 pkt 2 zwalnia się z ewidencjonowania podatników, rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2017 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli przewidywany obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł. Zwolnienie traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczy w/w obrót na rzecz tych osób (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).

Z kolei na podstawie § 2 ust. 1 w powiązaniu z poz. 15 i 16 załącznika do rozporządzenia zwolnione z obowiązku ewidencjonowania są usługi przewozu osób komunikacji miejskiej, która jest zwolniona całkowicie z obowiązku sprzedaży ewidencjonowania przy zastosowaniu kas. Natomiast zapis paragrafu 4 ust. 2 pkt 1 lit.a ww. rozporządzenia całkowicie wyłącza ze zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i 3 świadczenie usług przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyłączeniem przewozów wymienionych w poz. 15 i 16 załącznika do rozporządzenia.

W związku z tymi zapisami Czytelnik nie może korzystać z żadnych zwolnień. Rozpoczęcie ewidencjonowania obrotu za pomocą kasy fiskalnej z tytułu wykonywanych usług przewozów pasażerskich musi zatem nastąpić z chwilą wykonania pierwszej takiej czynności (§ 5 ust. 7 rozporządzenia).

Czytelnik obowiązany jest zatem z chwilą wykonania pierwszej takiej usługi rozpocząć ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej o zastosowaniu specjalnym tj. kasy biletowej, związanej ze specyficznym rodzajem usług transportu pasażerskiego i koniecznością odpowiedniego ich udokumentowania.

Anna Kassian

Podstawa prawna: art. 111 ust. 1 i ust. 3d ustawy o VAT, §5 ust. 1 pkt 2 lit. c, § 23 ust. 1 pkt 7, § 50, § 52 ust. 1 pkt 1 i 2 rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, §2 ust. 1, § 3 ust. 1 pkt 2, § 4 ust. 1 pkt 2 lit.a, § 5 ust. 2 i ust. 7 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.12.2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.