Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Do usług świadczonych przez podatnika, tj. konsultacji, diagnoz i terapii psychologicznych oraz poradnictwa rodzinnego, zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku określone przepisem art. 43 ust. 1 pkt 19 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 13 lutego 2013 roku nr IPPP1/443-1186/12-2/AP.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się podatnik, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą obejmującą swoim zakresem cztery typy usług: konsultacje psychologiczne, diagnozę psychologiczną, terapię psychologiczną oraz poradnictwo psychologiczne. Podatnik jest z wykształcenia psychologiem. Świadczone usługi polegają na udzielaniu pomocy w rozmaitych zaburzeniach i stanach kryzysowych. Zdaniem podatnika, usługi te służą profilaktyce, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia pacjentów, jednakże wątpliwości sprowadzają się do kwestii opodatkowania ww. usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy przychylił się do stanowiska podatnika, zgodnie z którym świadczone usługi w zakresie leczenia psychologicznego będą korzystały ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Bowiem usługi te polegają na udzielaniu konsultacji psychologicznych, które zapobiegają postępowi zaburzenia chorobowego bądź poczucia dyskomfortu psychicznego, a także dokonuje diagnozy psychologicznej, za pomocą której rozpoznaje się problem pacjenta, wskazuje odpowiednie metody umożliwiające zapobiegnięcie rozwojowi zaburzenia i złagodzenia jego objawów. Podatnik prowadzi również terapie psychologiczne, przyczyniające się do poprawy funkcjonowania w życiu codziennym, promujące zachowania prozdrowotne, zachęcające do rozwoju osobistego pacjenta, ponadto, terapie te łagodzą objawy, zwalczają lub hamują rozwój zaburzenia u pacjenta. Z kolei w ramach poradnictwa rodzinnego wnioskodawczyni promuje prawidłowe nawyki służące dobrostanowi psychicznemu i zapobiega nawrotom i rozwojowi zaburzeń, które mają podłoże w nieprawidłowościach wychowawczych i emocjonalnych u członków rodziny. Jednocześnie świadczone są w ramach wykonywania zawodu psychologa.

Zatem analiza przedstawionej sytuacji, w odniesieniu do art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy o podatku od towarów i usług, prowadzi do wniosku, że świadczone przez podatnika usługi spełniają podstawowe przesłanki umożliwiające zastosowanie do nich zwolnienia od podatku, tj. świadczone są one w ramach wykonywania zawodu psychologa, a ich bezpośrednim celem jest profilaktyka, zachowanie, ratowanie, przywracanie i poprawa zdrowia – uznać można bowiem, że są skierowane bezpośrednio na poprawienie stanu zdrowia pacjenta, mają bezpośredni i rzeczywisty cel polegający na diagnozie, opiece oraz leczeniu zaburzeń zdrowia.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 18 i 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.