Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

November 10, 2014

Usługi radiologiczne a zwolnienie w VAT

0 1482

Dentysta jest podmiotem leczniczym zatrudniającym techników radiologów a świadczone usługi radiologiczne są usługami w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia świadczy usługi.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 19 września 2014 roku nr IPTPP1/443-431/14-4/AK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Dentysta, nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Główną działalność gospodarczą prowadzi w formie praktyki lekarskiej dentystycznej. Oprócz tego świadczy, dodatkowo usługi radiologiczne tj. prowadzi gabinet rtg, w którym zatrudnieni są technicy radiolodzy i wykonuje zdjęcia rtg na rzecz osób fizycznych na podstawie skierowań przez lekarzy dentystów z innych gabinetów stomatologicznych.

Z racji wykonywanego zawodu lekarza dentysty, świadczone odpłatne usługi z zakresu opieki medycznej w ramach praktyki lekarskiej dentystycznej korzystają ze zwolnienia podmiotowo - przedmiotowego od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług. Dentysta jest podmiotem leczniczym w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej, ponieważ jest lekarzem wykonującym zawód w ramach działalności leczniczej jako praktykę zawodową. Usługi radiologiczne są świadczone przez Dentystę w ramach wykonywania zawodu medycznego, o którym mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Usługi te są usługami w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

W związku z powyższym Dentysta zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy świadczone dodatkowe usługi radiologiczne podlegają również zwolnieniu podmiotowo - przedmiotowemu od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 19 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Rozpatrując kwestię zwolnienia usług świadczonych przez Dentystę organ podatkowy uznał, iż w pierwszej kolejności należy ocenić, czy usługi będące przedmiotem wniosku ze względu na swój cel mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia.

Bowiem wykonanie badań diagnostycznych, m.in. radiodiagnostyka stanowi integralną część opieki medycznej nad pacjentem, bez której nie może być mowy o ochronie, w tym o utrzymaniu bądź przywróceniu dobrego stanu zdrowia osób. Opieka medyczna w rozumieniu zespołu czynności funkcjonalnie związanych stanowi ciąg czynności – których celem jest utrzymanie bądź przywrócenie dobrego stanu zdrowia – obejmujący na wstępie czynności polegające na obserwacji i badaniu, a następnie na diagnozie i leczeniu. Proces diagnostyczny składa się z fazy zbierania informacji oraz fazy ich oceny i analizy wiarygodności i przydatności. Prawidłowe rozpoznanie umożliwia wypowiedzenie się lekarza co do rokowania i zastosowanie odpowiedniego leczenia.

Zatem z analizy opisu sprawy w kontekście obowiązujących przepisów organ podatkowy stwierdził, iż spełnione są przesłanki zarówno o charakterze podmiotowym jak i przedmiotowym, wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług, od których zaistnienia ustawodawca przewiduje możliwość zastosowania zwolnienia od podatku dla świadczonych przez Dentystę usług radiologicznych.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż skoro sprzedaż dokonywana przez Dentystę jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, to obrót osiągnięty z tytułu świadczenia ww. usług, nie ma wpływu na wartość sprzedaży, o której mowa w art. 113 ust. 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.