Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT

June 30, 2013

Usługi regeneracji części świadczone na rzecz zagranicznych podmiotów

0 926

Chcę świadczyć usługi regeneracji części samochodowych na rzecz obywateli Ukrainy. Usługa będzie świadczona w taki sposób, że obywatele Ukrainy będą przysyłać części za pośrednictwem firmy kurierskiej albo przywozić je osobiście do zakładu w Polsce. Zakład - po dokonaniu regeneracji części, będzie je odsyłał do nadawcy albo oddawał właścicielowi. Usługa będzie świadczona zarówno na rzecz osób fizycznych jak i firm. Jakie stawki VAT mam zastosować? Nie wszystkie części będą pewnie miały dokumenty celne.

ODPOWIEDŹ

W przypadku świadczenia usług regeneracji części samochodowych wykonywanych na rzecz osób fizycznych niebędących podatnikami należy zastosować stawkę VAT 23%. Usługi wykonywane na rzecz firm ukraińskich (czyli na rzecz podatników) nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem usługi na ruchomym majątku rzeczowym to świadczenia mające na celu wytworzenie (przetworzenie), uszlachetnianie, przerób, serwis, ulepszenie towarów z materiałów powierzonych. Z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 13 kwietnia 2011 roku nr ITPP2/443-99/11/AP wynika, że „Istota usług świadczonych na ruchomym majątku rzeczowym opiera się na założeniu, że usługodawca otrzymuje od zleceniodawcy materiał i przetwarza go w taki sposób, aby otrzymać pożądany przez zleceniodawcę wyrób. Przepisy nie określają rodzaju, ani charakteru prac jakie mogą być wykonane w ich ramach. Mogą to zatem być prace drobne, a także świadczenia złożone, wymagające zaangażowania wielu różnego rodzaju prac.“ Z interpretacji tej wynika także, że „Za usługi na ruchomym majątku rzeczowym uznaje się m.in. naprawę rzeczy ruchomych, usługi serwisowe i gwarancyjne związane z ww. rzeczami, instalację, montaż i demontaż rzeczy ruchomych, przetwarzanie i uszlachetnianie”.

Decydujące znaczenie dla sposobu rozliczenia usług regeneracji części samochodowych wykonywanych przez Państwa firmę ma status nabywcy tych usług (usługobiorcy), tzn. czy jest to podatnik w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, czy osoba niebędąca podatnikiem. Przypomnijmy, że zgodnie z art.28a pkt 1 ustawy o VAT na potrzeby rozdziału określającego miejsce świadczenia przy świadczeniu usług za podatnika rozumie się:

a) podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art.15 ust.2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art.15 ust.6,

b) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit.a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej

Jeśli nabywcą Państwa usług będą osoby fizyczne niespełniające ustawowej definicji podatnika, wówczas zastosowanie znajdzie art.28h pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W tym przypadku tj. świadczenia na rzecz podmiotów niebędących podatnikami usług na rzeczowym majątku ruchomym miejscem świadczenia jest miejsce, w którym usługi są faktycznie wykonywane. W opisanym przez Państwa przypadku będzie to terytorium Polski. Natomiast stosownie do art. 41 ust.1 w powiązaniu z art.146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 roku do dnia 31 grudnia 2013 roku stawka podatku wynosi 23%. Analiza przepisów ustawy o VAT wraz z załącznikami oraz rozporządzeniami wykonawczymi prowadzi do wniosku, iż żaden z przepisów nie pozwala na zastosowanie do usług regeneracji części samochodowych zwolnienia bądź stawki obniżonej. Ponadto, z analizy przepisów wynika, że dla ustalenia miejsca opodatkowania usług nie ma znaczenia, czy towar na którym świadczono usługi pozostanie w kraju w którym wyświadczono tę usługę czy też po jej wykonaniu zostanie przewieziony do innego kraju.

Jeśli nabywcą usług będą firmy tj. podatnicy w rozumieniu ustawy o VAT, wówczas usługa podlega opodatkowaniu w państwie, w którym nabywca posiada swoją siedzibę działalności gospodarczej. Zasada ta wynika z treści art.28b ust.1 ustawy o VAT, który stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Jednak w sytuacji, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika (usługobiorcy), które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba, wówczas za miejsce świadczenia usług należy uznać to stałe miejsce prowadzenia działalności (art. 28b ust. 2 ustawy o VAT). Zatem w omawianym przypadku miejscem świadczenia usług regeneracji części samochodowych na rzecz podatników będzie terytorium Ukrainy i nie podlegają one opodatkowaniu VAT na terytorium Polski, a ich wartość, bez podatku, powinna jedynie zostać wykazana w pozycji 11 deklaracji VAT-7 (wersja 14).

Jak wynika z przytoczonych powyżej przepisów, dla określenia miejsca świadczenia i sposobu opodatkowania usług na rzeczowym majątku ruchomym nie ma znaczenia czy towary, na których są świadczone usługi posiadają dokumenty celne. Naszym zdaniem jednak, dla Państwa bezpieczeństwa warto sprawdzić, czy towary te zostały prawidłowo wprowadzone na terytorium Wspólnoty Europejskiej.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy