Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

October 13, 2014

Usługi ściśle związane z usługami szkoleniowymi a VAT

0 1150

Świadczona usługa cateringu na rzecz beneficjenta środków publicznych, który świadczy usługę szkoleniową w ramach projektów finansowanych ze środków publicznych nie korzysta ze zwolnienia od podatku jako usługa ściśle związana z usługami kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 7 sierpnia 2014 roku nr ILPP5/443-117/14-4/PG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w swojej działalności m.in. realizuje usługi cateringu na rzecz projektów finansowanych w całości ze środków publicznych. Podatnik nie świadczy na rzecz zleceniodawcy usług szkoleniowych. Usługi cateringowe są jedynymi usługami świadczonymi na rzecz zleceniodawcy. Świadczone są jednak w ramach projektu współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego i towarzyszą usługom szkoleniowym świadczonym przez innego wykonawcę. Usługa cateringowa jest świadczona samodzielnie i nie jest niezbędna do wykonania usługi szkolenia.

Usługa cateringowa jest opłacana w całości ze środków publicznych, tj. budżetu Unii Europejskiej oraz budżetu państwa. Wynagrodzenie innych wykonawców świadczących usługi szkoleniowe również w 100% opłacane jest ze środków publicznych.

Podatnik wskazał ponadto, że nie jest podmiotem objętym systemem oświaty zgodnie z ustawą o systemie oświaty, nie jest także uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk lub jednostką badawczo-rozwojową świadczącą usługi kształcenia na poziomie wyższym.

W związku z powyższym, Podatnik uważa, że wykonując usługę cateringu na rzecz podmiotów realizujących projekty finansowane w całości ze środków publicznych, świadczy usługi ściśle związane ze szkoleniami i kształceniem zawodowym i w związku z tym zobowiązany jest do wystawiania faktur VAT z zastosowaniem zwolnienia od podatku.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy wskazał, iż aby wykonywana przez podwykonawcę – na rzecz zlecającego usługę – czynność, która nie stanowi usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, lecz jest usługą związaną z usługą podstawową podlegała zwolnieniu od podatku nie wystarczy, że jest ona finansowana w całości lub w co najmniej 70% ze środków publicznych. W takim przypadku zwolnienie ma zastosowanie pod warunkiem, że:

  • usługa jest niezbędna do wykonania usługi podstawowej,

  • podwykonawca jest podmiotem objętym systemem oświaty zgodnie z ustawą o systemie oświaty, nie jest także uczelnią, jednostką naukową Polskiej Akademii Nauk lub jednostką badawczo-rozwojową świadczącą usługi kształcenia na poziomie wyższym,

  • celem wykonania tej usługi nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

Przy czym wyżej wymienione warunki muszą być spełnione łącznie aby dana usługa mogła być potraktowana jako usługa ściśle związana z usługą szkoleniową i mogła korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Biorąc powyższe warunki pod uwagę organ podatkowy stwierdził, że w przedmiotowej sprawie nie są one spełnione. Bowiem, jak wynika z opisu sprawy, usługa cateringowa nie jest niezbędna do wykonania usługi szkolenia. Ponadto Podatnik nie jest podmiotem wymienionym w art. 43 ust. 1 pkt 26 oraz 29 ustawy o podatku od towarów i usług, a usługi cateringowe są jedynymi usługami świadczonymi przez niego na rzecz zleceniodawcy.

Zatem świadczona przez Podatnika usługa cateringu nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy w związku z art. 43 ust. 17 ustawy lub też na podstawie odpowiednich przepisów rozporządzenia – jako usługa ściśle związana z usługą szkoleniową – lecz jest opodatkowana stawką podatku VAT właściwą dla usługi cateringu.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy w związku z art. 43 ust. 17 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.