Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , OŚWIATA I KULTURA

January 2, 2017

Usługi stołówek szkolnych po centralizacji

0 1027

Nasza Gmina będzie scentralizowana w zakresie podatku VAT od dnia 1 stycznia 2017 roku. Jak będą przedstawiać się, w świetle ustawy o VAT, usługi stołówkowe w zakresie podstawy opodatkowania (wpłaty czy wydane posiłki), ich dokumentowanie oraz wzajemne rozliczenia w sytuacji gdy:

  • a) odbiorcą posiłków są uczniowie tej samej szkoły a płatnikiem MOPS własnej Gminy lub GOPS obcej gminy,

  • b) odbiorcą posiłków są uczniowie innej szkoły własnej Gminy a płatnikiem uczniowie lub ich szkoła lub MOPS własnej Gminy lub GOPS obcej gminy.

Kiedy wystąpi „zw” (art.43 ust.1 pkt 26) z VAT, a kiedy „np”; (niepodleganie VAT jako transakcja wewnętrzna i dokumentowana notą księgową)? Czy dla usług stołówkowych w przedszkolach dla stawki „zw” będzie art. 43 ust. 1 pkt 24?

ODPOWIEDŹ

Usługi świadczone między jednostkami i zakładami budżetowymi w ramach jednej gminy stają się czynnościami wewnętrznymi, natomiast jeśli jednostka budżetowa jednej gminy świadczyć będzie usługę jednostce budżetowej innej gminy lub powiatu, to usługę taką należy opodatkować podatkiem VAT wg właściwej dla usługi stawki.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.43 ust.1 pkt 24 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług usługi stołówek szkolnych zostały zwolnione od VAT w brzmieniu: art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a) na podstawie. „Zgodnie z tym przepisem zwalnia się od podatku: U usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej oraz w przepisach o systemie oświaty”..

Zgodnie zaś natomiast za art. 43 ust. 1 pkt 26 zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a) jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania,

b) uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz jednostki badawczo-rozwojowe, w zakresie kształcenia na poziomie wyższym

- oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane;

Powyższe zwolnienie dotyczy tylko i wyłącznie usług stołówkowych świadczonych na rzecz uczniów, podopiecznych i nauczycieli, także w ramach pomocy społecznej.

Po wdrożeniu centralizacji rozliczeń VAT w gminach zarówno dostawa towarów, jak i usługi świadczone między jednostkami i zakładami budżetowymi w ramach jednej gminy stają się czynnościami wewnętrznymi, czyli niepodlegającymi VAT. W tym przypadku dokumentem rozliczeniowym między jednostkami może być np. nota księgowa albo inny dowód księgowy (np. kasa przyjmie czy dowód wpłaty).

Natomiast jeśli jednostka budżetowa jednej gminy świadczyć będzie usługę jednostce budżetowej innej gminy lub powiatu, to usługę taką należy opodatkować podatkiem VAT wg właściwej dla usługi stawki. W tym przypadku trzeba bowiem przyjąć, iż świadczenie takie nie odbywa się między jednostkami budżetowymi (jak to było możliwe przy modelu zdecentralizowanym), lecz pomiędzy osobami prawnymi, tj. gminą a powiatem.

Takie zdarzenie należy udokumentować fakturą VAT. Biorąc powyższe pod uwagę należy uznać, iż:

Ad a) W przypadku gdy odbiorcą posiłków są uczniowie tej samej szkoły a płatnikiem MOPS własnej Gminy to mamy do czynienia z czynnościami wewnętrznymi niepodlegającymi opodatkowaniu VAT (NP). Gdy płatnikiem jest GOPS obcej gminy to czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ale korzystają ze zwolnienia na mocy art. art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a)

Ad b) W przypadku gdy inne szkoły, na rzecz których świadczone są usługi stołówkowe, są prowadzone przez tę samą gminę (ten sam organ prowadzący) wówczas usługi stołówkowe mają status świadczeń wewnętrznych, czyli niepodlegających VAT. Gdy płatnikiem jest MOPS własnej Gminy to mamy do czynienia z czynnościami wewnętrznymi. Gdy płatnikiem jest GOPS obcej gminy to czynności te podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, ale korzystają ze zwolnienia na mocy art. art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a).

Powyższe będzie miało również zastosowanie dla usług żywienia dzieci w przedszkolach.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: w deklaracji VAT-7(17) świadczenie usług na terytorium kraju, zwolnione od podatku wpisuje się odpłatności z tytułu świadczenia usług opiekuńczych w szkole; pozycja 10 deklaracji.

Halina Lisowska

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 24 lit. a), art. 43 ust. 1 i pkt 26 lit.a ustawy o VAT.