Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Świadczenie usług stołówkowych przez jednostkę budżetową na rzecz pracowników pedagogicznych szkoły oraz innych jednostek budżetowych korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 23 maja 2014 roku nr IBPP1/443-161/14/DK.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Szkoła, która w ramach działalności statutowej prowadzi stołówkę szkolną.

Stołówka funkcjonuje na zasadach wskazanych w art. 67a ustawy o systemie oświaty i przygotowuje obiady dla uczniów oraz kadry pedagogicznej szkoły. Zapewnienie żywienia jest zadaniem towarzyszącym działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej Szkoły. Opłaty z tego tytułu wnoszone są przez rodziców dzieci, pedagogów oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej - dla uczniów z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest jednostką budżetową Gminy. Usługi za które płaci Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej świadczone są bezpośrednio na rzecz uczniów.

Szkoła świadcząc usługi wyżywienia dla swoich wychowanków i kadry pedagogicznej świadczy je jako jednostka objęta przepisami o systemie oświaty. Natomiast usługi wyżywienia dla kadry pedagogicznej stanowią usługi w zakresie opieki na dziećmi i młodzieżą w ramach przepisów o systemie oświaty. Głównym celem usługi wyżywienia prowadzonej przez Szkołę jest zapewnienie prawidłowej realizacji zadań opiekuńczych i wspierania prawidłowego rozwoju uczniów.

Od 1 września 2014 roku stołówka będzie przygotowywała posiłki dla dzieci z Przedszkola, które jest odrębną jednostką budżetową. Między Szkołą a Przedszkolem zawarta zostanie umowa na przygotowywanie i sprzedaż posiłków. Zespół Szkół zamierza obciążać Przedszkole fakturą VAT ze stawką zwolnioną. Faktura stanowić będzie jedynie sumę kosztów tzw. „wsadu do kotła”, natomiast koszty wytworzenia posiłków i utrzymania stołówki realizowane będą w ramach planu finansowego Zespołu Szkół. Organem nadrzędnym dla Szkoły i Przedszkola jest Urząd Gminy. Obie placówki są jednostkami budżetowymi i żadna nie jest płatnikiem VAT.

W związku z powyższym Szkoła zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem czyprawidłowym jest zastosowanie co do wyżej opisanej sprzedaży zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z obowiązujących przepisów o systemie oświaty wynika, iż szkoły mają możliwość prowadzenia publicznych stołówek, których celem jest tylko pełnienie funkcji socjalno-bytowych, polegających na zapewnieniu żywienia w ramach realizacji przez szkoły funkcji opiekuńczej. Ponieważ szkoła nie prowadzi działalności dla zysku, opłaty za korzystanie ze stołówki mogą być kalkulowane wyłącznie na poziomie zapewniającym jedynie pokrycie faktycznych kosztów wytworzenia posiłków.

Zatem organ podatkowy stwierdził, iż usługi wyżywienia świadczone na zasadach określonych w ustawie o systemie oświaty, przez stołówki szkolne na rzecz dzieci i młodzieży tej jednostki, spełniają przesłanki do uznania tych czynności za zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast usługi wyżywienia świadczone, przez stołówki szkolne dla pracowników pedagogicznych tej szkoły należy uznać za usługi ściśle związane z usługami w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą polegającymi na ich żywieniu, mają one bowiem charakter pomocniczy i są niezbędne w stosunku do prowadzonej działalności opiekuńczej szkoły w tym zakresie, która stanowi świadczenie główne, przy czym, jak już wskazano powyżej, ich głównym celem nie jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez szkołę. W konsekwencji, usługi te również podlegają zwolnieniu od podatku do towarów i usług stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 24 ww. ustawy.

W przypadku zaś, gdy posiłki przygotowywane i sprzedawane będą przez Szkołę na rzecz przedszkola kupującego posiłki na rzecz swoich dzieci, to do takiej sprzedaży ma zastosowanie zwolnienie od podatku od towarów i usług na podstawie § 3 ust. 1 pkt 7 ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 1 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 3 ust. 1 pkt 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 roku w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień.