Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Świadczone przez lekarza dentystę usługi w zakresie opieki medycznej, które służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia korzystają ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy o podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 17 grudnia 2012 roku nr IPTPP1/443-916/12-4/MH.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwrócił się Wnioskodawca, który nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa otrzymał dotację na wyposażenie gabinetu stomatologicznego. Jak wskazał Zainteresowany nabywane towary i usługi będą służyły Wnioskodawcy do czynności zwolnionych z tego podatku. Świadczone przez Wnioskodawcę usługi są usługami w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Zainteresowany jest podmiotem leczniczym, o którym mowa w ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej. Wnioskodawca jest osobą uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych, posiadającą prawo wykonywania zawodu. Prawo zostało wydane przez Okręgową Izbę Lekarską.

W związku z powyższym Wnioskodawca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w związku z wykonywaniem usług przez lekarza dentystę w zakresie usług opieki medycznej służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązującego art. 43 ust. 1 pkt 18, 18a, 19 oraz 19a ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż zwolnieniu od podatku podlegają usługi opieki medycznej, które spełniają określone warunki – służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz świadczone są przez konkretne, wymienione przez ustawodawcę podmioty (podmioty lecznicze oraz świadczone w ramach wykonywanych zawodów lekarza, lekarza dentysty, pielęgniarki, położnej, psychologa i medycznych, o których mowa w ustawie o działalności leczniczej). Zatem powyższe zwolnienia ma charakter podmiotowo – przedmiotowy.

Ze zwolnienia korzystają usługi służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone przez zakłady opieki zdrowotnej, bądź przez określonych przedstawicieli zawodów medycznych. Obejmuje zatem tylko świadczenie medyczne wykonywane w określonym celu przez określone osoby (podmioty).

Zasady wykonywania niektórych zawodów medycznych zostały uregulowane w odrębnych aktach prawnych, np. zawód lekarza, dentysty, pielęgniarki, położnej, ratownika medycznego, farmaceuty, felczera, diagnosty laboratoryjnego. Poza wymienionymi istnieje jeszcze spora grupa innych zawodów medycznych, dla których jednak nie zostały określone zasady wykonywania w odrębnych przepisach. Należy zatem przyjąć, iż pojęcie „osoba wykonująca zawód medyczny” obejmuje osoby wykonujące zawody, których status jest określony ustawowo, jak i zawody, które nie mają na gruncie obowiązującego prawa takiego uregulowania. Pojęcie „wykonywanie zawodu medycznego” należy odnieść do osób, które fachowo, stale i w celach zarobkowych zajmują się wykonywaniem zajęcia mającego związek z medycyną i które mają odpowiednie kwalifikacje. Przez kwalifikacje należy rozumieć zasób wiedzy i umiejętności wymaganych do udzielania świadczeń zdrowotnych.

Z ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie wynika, iż zwolnione od podatku są określone usługi w zakresie opieki medycznej, oraz dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej lub określone w przepisach osoby (lekarz, lekarz dentysta, pielęgniarka, położna, psycholog) oraz przedstawicieli zawodów medycznych.

Biorąc pod uwagę opis sprawy organ podatkowy stwierdził, iż Wnioskodawca wypełnił obie ww. przesłanki - zarówno o charakterze przedmiotowym jak i podmiotowym - uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku usług będących przedmiotem pytania.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 19a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.