Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA

March 18, 2013

Usługi świadczone przez Dom Kultury a stawka VAT

0 2070

Organizowane przez Dom Kultury zajęcia taneczne, plastyczne, wokalne, teatralne, malarskie, nauka gry na gitarze, jako usługi kulturalne podlegają zwolnieniu od podatku VAT, natomiast joga, aerobik, tai-chi, gimnastyka, jako usługi związane z rekreacją podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT w wysokości 23 %.

Sprawdź również portal dla księgowych: Doradca Księgowego i dowiedz się więcej!

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 11 grudnia 2012 roku nr IPTPP2/443-770/12-4/JS.

Sytuacja podatnika

Dom Kultury, czynny podatnik podatku VAT, jest wpisany do rejestru instytucji kultury. Podstawowym celem zawartym w statucie, jest tworzenie, upowszechnianie i ochrona kultury. W ramach swojej działalności organizuje i prowadzi zajęcia taneczne, plastyczne, wokalne, teatralne, malarskie, nauki gry na gitarze, jogi, aerobiku, tai-chi, gimnastyki itp. Za wymienione ww. zajęcia pobierane są od uczestników opłaty. Opłaty te przeznaczane są na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług oraz na pozostałą działalność statutową.

Jednocześnie Dom Kultury zaznaczył, iż nie jest celem działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania sportu, bowiem nie jest klubem sportowym, związkiem sportowym ani związkiem stowarzyszeń i innych osób prawnych.

Zdaniem Domu Kultury Organizowane zajęcia taneczne, plastyczne, wokalne, teatralne, malarskie, gimnastyki, nauki gry na gitarze, jogi, aerobiku, tai-chi, służą przede wszystkim upowszechnianiu kultury. Uczestnicy zajęć zdobywają umiejętności praktyczne i wiedzę na temat tańca, sztuk walki, tai-chi, malarstwa, rysunki, jogi, teatru. Taniec, teatr, muzyka, joga, tai-chi, malarstwo to przejawy kultury związane z określonym środowiskiem i określoną funkcją. Natomiast zajęcia z zakresu tai-chi, zajęcia aerobiku, jogi, nie sprowadzają się wyłącznie do zdobywania umiejętności praktycznych przez uczestników, ale związane są z pogłębianiem wiedzy na temat sztuk walk, medytacji jako przejawów kultury związanej z określonym środowiskiem i służą upowszechnianiu tych zdobyczy kultury.

 W związku z powyższym Dom Kultury zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy zajęcia taneczne, plastyczne, wokalne, teatralne, malarskie, nauka gry na gitarze, joga, aerobik, tai-chi, gimnastyka itp. jako usługi kulturalne podlegają zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy po dokonaniu analizy obowiązujących przepisów uznał, iż warunkiem zastosowania zwolnienia od podatku jest spełnienie przesłanki o charakterze przedmiotowym dotyczącej rodzaju świadczonych usług, tj. usług kulturalnych jak również przesłanki podmiotowej odnoszącej się do usługodawcy.

Podmiotem mogącym świadczyć usługi kulturalne korzystającym ze zwolnienia może być m.in. podmiot prawa publicznego lub inny podmiot uznany na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym pod warunkiem, że podmiot ten nie osiąga w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Z kolei ustawa nie podaje definicji pojęcia „usług kulturalnych”. Jego znaczenie należy zatem ustalić w oparciu o dostępne metody wykładni. W prawie podatkowym pierwszorzędne znaczenie ma wykładnia językowa. Zatem zgodnie z jej regułami, odnosząc się do znaczenia terminu „usługi kulturalne” w języku potocznym, możemy stwierdzić, iż pod pojęciem tym kryją się usługi odnoszące się do kultury, w zakresie kultury itp.

Jak wynika z opisu sprawy, Dom Kultury wypełnia przesłanki podmiotowe wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o podatku od towarów usług. Jest podmiotem wpisanym do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Ponadto organ podatkowy podzielił stanowisko Domu Kultury, iż organizacja zajęć tanecznych, plastycznych, wokalnych, teatralnych, malarskich, nauki gry na gitarze, wiąże się z prowadzoną działalnością kulturalną, zatem usługi te mieszczą się w zakresie pojęcia „usługi kulturalne”. Zatem świadczone przez Dom Kultury zajęcia taneczne, plastyczne, wokalne, teatralne, malarskie, nauka gry na gitarze, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Jednocześnie jest spełniona przesłanka negatywna uregulowana w art. 43 ust. 18 ww. ustawy – Dom Kultury świadcząc ww. usługi kulturalne pobiera od uczestników opłaty, które przeznaczane są na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług oraz na pozostałą działalność statutową.

Z kolei odnosząc się do organizowanych zajęć typu joga, aerobik, tai-chi, gimnastyka, organ podatkowy nie zgodził się ze stanowiskiem Domu Kultury, iż są to usługi kulturalne. Jakkolwiek Dom Kultury wskazuje, że zajęcia z zakresu tai-chi, zajęcia aerobiku, jogi, nie sprowadzają się wyłącznie do zdobywania umiejętności praktycznych przez uczestników, ale związane są z pogłębianiem wiedzy na temat sztuk walk, medytacji jako przejawów kultury związanej z określonym środowiskiem i służą upowszechnianiu tych zdobyczy kultury, to jednak organ podatkowy stwierdził, iż ww. zajęcia stanowią usługi związane z rekreacją.

Zatem, jak wynika z opisu sytuacji, pobierane przez Dom Kultury opłaty, które upoważniają osobę dokonującą płatności do uczestnictwa w zajęciach typu joga, aerobik, tai-chi, gimnastyka, to w związku tym, nie mogą być uznane za opłaty za wstęp, lecz za możliwość czynnego korzystania z tych zajęć. Zatem pobierane opłaty upoważniające do wejścia na przedmiotowe zajęcia nie uprawniają korzystającego do wstępu jedynie w sensie wejścia gdzieś, lecz obejmuje również czynne korzystanie z zajęć. Zatem z tych też względów Dom Kultury nie skorzysta z uprawnienia do stosowania preferencyjnej 8% stawki podatku od towarów i usług na mocy poz. 186 załącznika nr 3 do ww. ustawy. Usługi te są zatem opodatkowane stawką podatku w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1, art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.