Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

December 23, 2013

Usługi szkolenia instruktorów i egzaminatorów świadczone na zlecenie a VAT

0 1096

Szkolenia świadczone na rzecz WORD oraz Urzędu Pracy, finansowane ze środków publicznych w 100%, korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c ustawy o VAT. Natomiast świadczone na rzecz podmiotów, które nie są jednostkami sektora finansów, będą opodatkowane podstawową stawką podatku VAT, tj. 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 21 października 2013 roku nr ITPP2/443-730/13/EB.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która świadczy usługi szkoleniowe w zakresie kształcenia zawodowego kierowców i kandydatów na kierowców oraz instruktorów, egzaminatorów i kandydatów na instruktorów. Posiada ośrodki szkolenia kierowców oraz Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy (ODTJ). Obowiązkowe dla instruktorów, jak i egzaminatorów, stało się szkolenie z zakresu techniki i taktyki jazdy. Inne ośrodki szkoleniowe oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego mogą zlecać Spółce przeprowadzenie zajęć z ww. zakresu jazdy dla swoich instruktorów i egzaminatorów, zaś pozostałe zajęcia mogą realizować w swoich ośrodkach. Spółka będzie wystawiać jedynie zaświadczenie o przebytych godzinach szkolenia, potwierdzone fakturą VAT, natomiast ww. podmioty same będą wystawiać zaświadczenia swoim instruktorom, czy egzaminatorom, o ukończeniu całego szkolenia. Usługi wykonywane przez Spółkę są ściśle związane z usługami wykonywanymi przez WORD i inne ośrodki szkolenia i są niezbędne do jej wykonania.

Ponadto Spółka ma zamiar startować w przetargach ogłaszanych przez Urzędy Pracy na wykonanie usługi szkoleniowej łączącej uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami z przeszkoleniem na wykonywanie określonego zawodu, np. przedstawiciela handlowego. Z uwagi na to, że nie posiada kwalifikacji na przeprowadzanie szkolenia przedstawicieli handlowych, chce skorzystać z usług podwykonawcy. W ofercie przetargowej podana jest jedna cena usługi szkoleniowej i po zakończeniu szkolenia Spółka ma wystawić fakturę VAT dla Urzędu Pracy. Zapłata za wystawioną fakturę nastąpi bezpośrednio na rzecz Spółki. Spółka nie uzyskała akredytacji kuratora oświaty na kształcenie zawodowe kandydatów na kierowców i kierowców oraz kandydatów na instruktorów oraz egzaminatorów.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy może wystawiać na świadczone usługi faktury VAT ze stawką „zwolnioną”.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów podatkowych organ podatkowy stwierdził, iż szkolenia, które Spółka zamierza przeprowadzać nie będą objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, gdyż nie jest jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty.

Natomiast z rozporządzenia w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców jednoznacznie wynika, że część szkolenia - w zakresu techniki i taktyki jazdy - powinna być przeprowadzana w ośrodku doskonalenia techniki jazdy, o których mowa w art. 112 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami. Jeżeli zatem Spółka jest ośrodkiem doskonalenia jazdy, w rozumieniu ww. przepisów, zobligowanym do przeprowadzania ww. szkoleń, spełnione będą warunki wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług, uprawniające do zastosowania zwolnienia od podatku. Natomiast w przepisach powołanego rozporządzenia w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach nie zostały określone zasady prowadzenia szkolenia w ww. zakresie dla egzaminatorów, zatem szkolenie to nie będzie objęte zwolnieniem od podatku na podstawie powołanego przepisu.

Jednocześnie organ podatkowy wskazał, że wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego, są jednostkami sektora finansów publicznych, zatem szkolenie dla egzaminatorów, które Spółka będzie świadczyć na rzecz tych ośrodków, będzie objęte zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit c) ww. ustawy. Natomiast świadczenie usługi szkolenia egzaminatorów w ww. zakresie na rzecz podmiotów, które nie są jednostkami sektora finansów, nie będzie objęte zwolnieniem od podatku na podstawie tego przepisu. W konsekwencji ww. usługi, które Spółka będzie świadczyć dla pozostałych podmiotów, będą opodatkowane 23% stawką podatku, ponieważ nie zostały wymienione, ani w innych przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, ani przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, jako czynności zwolnione od podatku lub opodatkowane stawką obniżoną.

Z kolei usługi szkoleniowe, łączące uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami z przeszkoleniem do wykonywania określonego zawodu będą zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ww. ustawy, gdyż będą usługami w zakresie kształcenia lub przekwalifikowania zawodowego, a zapłata za nie następować będzie w całości ze środków publicznych. Ponadto organ podatkowy wskazał, że skoro Spółka będzie świadczyć kompleksową usługę, nie można rozpatrywać zwolnienia od podatku dla poszczególnych jej elementów składowych, tj. odrębnie dla kursu prawa jazdy i odrębnie dla przeszkolenia na wykonywanie zawodu przedstawiciela handlowego.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.