Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OŚWIATA I KULTURA , INNE INTERPRETACJE I ORZECZENIA

October 28, 2013

Usługi szkoleniowe on-line a stawka VAT

0 1264

Usługi szkoleniowe wykonywane przez Internet, polegające na wyświetlaniu materiałów szkoleniowych bez udziału człowieka, które ukończą się wypełnieniem testu dostępnego wyłącznie on line, weryfikowanego przez odpowiednią aplikację, będą opodatkowane 23% stawką podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 7 sierpnia 2013 roku nr IBPP1/443-388/13/MS.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który zamierza podpisać umowę na świadczenie usług w zakresie szkoleń BHP na rzecz podmiotów trzecich, prowadzonych za pośrednictwem sieci Internet. Udział w szkoleniach BHP będzie polegał na zalogowaniu się w systemie i zapoznaniu się z prezentowanym tam materiałem, a kończyć testem sprawdzającym wiedzę osoby uczestniczącej w szkoleniu, sprawdzany automatycznie przez odpowiednią aplikację. Jednocześnie Podatnik podpisał umowę, w oparciu o którą podmioty do tego uprawnione, po przedstawieniu przez osoby, które uczestniczyły w szkoleniu BHP i uzyskały wynik pozytywny z testu kończącego szkolenie uzyskają zaświadczenie o ukończeniu szkolenia BHP o którym mowa w § 16 Rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy w sprawie szkolenia w dziedzinie BHP.

Podatnik jednocześnie podkreślił, że usługi szkoleń BHP okresowych specjalistycznych na rzecz podmiotów trzecich, z wykorzystaniem podwykonawców nie będących pracownikami Podatnika, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.59.19.0 „Usługi w zakresie pozaszkolnych form edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane”. Podatnik nie jest członkiem systemu oświaty, w szczególności nie jest wpisany do ewidencji, o której mowa w art. 82 ustawy o systemie oświaty, nie posiada i nie ubiega się o otrzymanie akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Świadczone przez Podatnika usługi są usługami kształcenia zawodowego i nie będą finansowane ze środków publicznych.

W świetle powyższego Podatnik ma wątpliwości czy świadczenie usług szkoleniowych w zakresie szkoleń BHP prowadzonych w formule on line korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy powołał się na art. 7 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej. Bowiem wynika z nich, iż do „usług świadczonych drogą elektroniczną” nie wlicza się jedynie usług edukacyjnych w ramach których treść kursu przekazywana jest przez nauczyciela za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej (tzn. przez zdalne połączenie) jak również usług edukacyjnych w sytuacji, gdzie Internet lub podobna sieć elektroniczna wykorzystywana jest jako proste narzędzie służące komunikowaniu się nauczyciela z uczniem.

Natomiast usługi edukacyjne w sytuacji automatycznego nauczania na odległość, którego funkcjonowanie wymaga użycia Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, wymagające niewielkiego bądź niewymagające żadnego udziału człowieka (łącznie z klasami wirtualnymi), oraz gdy ćwiczenia wypełniane są przez ucznia online i sprawdzane są automatycznie, bez udziału człowieka, zaliczane są do usług świadczonych drogą elektroniczną.

Zatem w świetle definicji zawartej w ww. rozporządzeniu Rady 282/2011, jak również wskazanych w nim katalogów usług elektronicznych oraz usług wyłącznych z tej kategorii, usługi szkoleniowe wykonywane przez Podatnika przez Internet polegające na wyświetlaniu materiałów szkoleniowych bez udziału człowieka, które to usługi ukończą się wypełnieniem testu dostępnego wyłącznie on line, który weryfikowany jest przez odpowiednią aplikację również bez udziału człowieka - są usługami elektronicznymi spełniającymi kryteria wskazane w poz. 5 załącznika I do ww. rozporządzenia.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż powyższe usługi nie korzystają z żadnej preferencji, w postaci stawki obniżonej, bądź zwolnienia od podatku. Wobec tego do ich świadczenia należy stosować stawkę w wysokości 23%.

Podstawa prawna: art. 7 Rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) Nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej