Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY , MIEJSCE ŚWIADCZENIA (art. 22-28) , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

January 2, 2012

Usługi szkoleniowe zakupione przez Urząd Miasta a zwolnienie w VAT

0 1055

Usługi szkoleniowe oraz świadczenie usług i dostawa towarów ściśle związane z tymi usługami, finansowane w całości ze środków publicznych, przeznaczone na kształcenie zawodowe lub przekwalifikowanie zawodowe korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 28.06.2011 roku (nr IPPP3/443-415/11-5/SM).

Sytuacja podatnika

Urząd Miasta, w celu realizacji zadań własnych, o których mowa w art. 7 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, zatrudnia pracowników o różnych zawodach, specjalnościach i doświadczeniu. Rekrutacja pracowników odbywa się zgodnie z przepisami rozdziału 12 ustawy o pracownikach samorządowych, co nie wyklucza potrzeby stałego podwyższania i doskonalenia kwalifikacji zawodowych już zatrudnionych pracowników z poszczególnych dziedzin poprzez zamawianie różnego rodzaju szkoleń prowadzonych przed podmioty zewnętrzne. W myśl art. 29 tej ustawy pracownicy samorządowi uczestniczą w różnych formach podnoszenia wiedzy i kwalifikacji zawodowych, zaś jednostka samorządowa w planach finansowych zapewnia środki finansowe na podnoszenie wiedzy i kwalifikacji zawodowych zatrudnionych osób. W związku z tym, szkolenia te finansowane są w całości ze środków publicznych.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem:

  • Czy usługi szkoleniowe dla Gminy świadczone przez podatników podatku od towarów i usług, które zamawiane są celem podnoszenia wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych pracowników Urzędu Miasta i które finansowane są w całości ze środków publicznych korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług?

  • Czy ewentualny sporadyczny import tego typu usług zgodnie z uregulowaniami art. 17 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 28g ust. 2 ustawy o VAT służących podniesieniu kwalifikacji, umiejętności i wiedzy pracowników Urzędu Miasta finansowany w całości ze środków publicznych korzystać będzie po stronie zamawiającego importera (Gminy) ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy o VAT?

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z dniem 1 stycznia 2011 r. weszła w życie ustawa z dnia 29 października 2010 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług. Przepisy nowelizacji uchylają załącznik nr 4 do ustawy, zawierający wykaz usług zwolnionych od podatku, który w pozycji 7 wymieniał jako zwolnione usługi w zakresie edukacji (ex 80) i przenoszą uregulowania dotyczące tej tematyki do treści ustawy.

Zasadnicze znaczenie ma w tym przypadku dodanie do art. 43 ustawy punktów 26-29, regulujących zwolnienia od podatku działalności edukacyjnej. Ponadto, przy określaniu zakresu zwolnień, które dotychczas były ujęte w załączniku nr 4 do ustawy, odstąpiono od ich identyfikacji przy pomocy klasyfikacji statystycznych określając ich zakres z wykorzystaniem treści zapisów prawa unijnego i krajowego oraz orzecznictwa sądów.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

  • a) prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

  • b) świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

  • c) finansowane w całości ze środków publicznych

- oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z opisu sprawy wynika, że świadczone na rzecz Gminy szkolenia będzie można uznać za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Jak zauważa Wnioskodawca, ze względu na różnorodność działań, jak i występujący stopień ich trudności i skomplikowania, w Urzędzie Miasta prowadzona jest polityka podnoszenia kwalifikacji zatrudnionych osób poprzez zamawianie różnego rodzaju szkoleń prowadzonych przez podmioty zewnętrzne z zakresu obsługi programów komputerowych, biurowych, pozyskiwania środków unijnych, rachunkowości, finansów publicznych, podatkowych, kadrowo-płacowych, nauki języków obcych, inżynierskich, BHP. Ponadto należy uznać, że ww. usługi są finansowane w całości ze środków publicznych.

Uwzględniając powyższe, w stanie prawnym obowiązującym od dnia 01.01.2011 r., świadczenie usług szkoleniowych na rzecz Gminy w wyżej opisanej sytuacji będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w ww. art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy o podatku od towarów i usług.

Z opisu zdarzenia wynika, że Gmina jest czynnym i zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zatem w przypadku nabycia przez Gminę usług szkoleniowych od podmiotów nieposiadających siedziby, stałego miejsca zamieszkania lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium Polski będzie miał miejsce import usług (bowiem miejscem świadczenia tych usług będzie terytorium Polski, z uwagi na brzmienie art. 28b ust. 1 ustawy o VAT), a Wnioskodawca będzie podmiotem zobowiązanym do jego rozliczenia.

Z uwagi zatem na fakt spełnienia w zaistniałej sytuacji dwóch ww. przesłanek dla uznania nabywanych przez Gminę szkoleń jako zwolnionych od podatku (tj. są one szkoleniami zawodowymi, finansowanymi w całości ze środków publicznych), także ich import przez Wnioskodawcę w myśl cytowanych przepisów będzie korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w ww. art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy.

Podstawa prawna: art.28b ust.1 i art.43 ust. 1 pkt 29 lit. c) ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

AKTUALNY STAN PRAWNY

W stosunku do stanu prawnego obowiązującego w dniu 02-01-2012 udzielona odpowiedź w tej interpretacji  jest w dalszym ciągu aktualna - zmianie nie uległa podstawa prawna. Przywoływane przepisy Ustawy o VAT tj. art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. c, art. 28b, art. 28g ust. 2, art. 17 ust. 1 pkt 4 nie zmieniły się.