Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 30, 2012

Usługi terapii uzależnień a zwolnienie w VAT

0 1595

Świadczenie usług leczenia uzależnień, detoksykacji, farmakoterapii przez prywatny ośrodek działający w formie spółki cywilnej może podlegać zwolnieniu od podatku VAT.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 17 stycznia 2012 roku nr IBPP4/443-1613/11/EJ.

Sytuacja podatnika

Wnioskodawca prowadzi ośrodek leczenia uzależnień w zakresie detoksykacji, farmakoterapii (prowadzone przez lekarza psychiatrę) oraz usługi w zakresie uzależnień od narkotyków, leków, alkoholu (prowadzone przez certyfikowanego specjalistę terapii uzależnień), który jest współzałożycielem spółki.

Wnioskodawca wskazał dodatkowo, że zajęcia terapeutyczne z osobami uzależnionymi prowadzone są przez osoby posiadające certyfikat specjalisty uzależnień. Poza ww. osobami zatrudniona jest osoba, która jest w trakcie robienia uprawnień specjalisty terapii uzależnień. Osoba ta nie prowadzi zajęć, jedynie asystuje w trakcie prowadzenia zajęć przez specjalistę – czego wymaga proces certyfikacji. Lekarz psychiatra nie jest zatrudniony na umowę o pracę, za wykonane usługi wystawia rachunek jako osoba prowadząca własną działalność w tym zakresie. Gwarancja ciągłości usług lekarza psychiatrii jest zawarta w umowie pomiędzy Wnioskodawcą a lekarzem. Oprócz ww. osób Wnioskodawca nie zatrudnia innych lekarzy, lecz w razie potrzeby korzysta z miejscowych poradni.

W związku z tym, Spółka zwróciła się z zapytaniem, czy świadczone usługi w zakresie terapii uzależnień są zwolnione przedmiotowo z opodatkowania podatkiem VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W myśl obowiązującego od 1 lipca 2011r. art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i uslug, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, świadczone w ramach wykonywania zawodów:

• lekarza i lekarza dentysty,

• pielęgniarki i położnej,

• medycznych, o których mowa w art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej (Dz. U. Nr 112 poz. 654).

• psychologa.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy o działalności leczniczej, określenie osoba wykonująca zawód medyczny – oznacza osobę uprawnioną na podstawie odrębnych przepisów do udzielania świadczeń zdrowotnych oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w określonym zakresie lub w określonej dziedzinie medycyny.

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 20 lipca 2011 roku w sprawie kwalifikacji wymaganych od pracowników na poszczególnych rodzajach stanowisk pracy w podmiotach leczniczych niebędących przedsiębiorcami w poz. 106-109 załącznika do ww. rozporządzenia ujęte zostały stanowiska starszego specjalisty psychoterapii uzależnień, specjalisty psychoterapii uzależnień, starszego instruktora terapii uzależnień i instruktora terapii uzależnień. W pozycji określającej wymagane kwalifikacje dla wskazanych stanowisk, zapisano, iż kwalifikacje określone są według odrębnych przepisów, w przypadku będącym przedmiotem zapytania jest to posiadanie kwalifikacji instruktora terapii uzależnień, specjalisty psychoterapii uzależnień, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomanii lub posiadanie kwalifikacji instruktora terapii uzależnień, specjalisty psychoterapii uzależnień, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 roku o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

W związku z powyżej przytoczonymi przepisami specjalistę terapii uzależnień, należy uznać za osobę uprawnioną do udzielania świadczeń zdrowotnych, oraz osobę legitymującą się nabyciem fachowych kwalifikacji do udzielania świadczeń zdrowotnych w dziedzinie medycyny.

Zaś świadczeniem zdrowotnym stosownie do art. 3 pkt 2 i 3 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej są działania służące zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz inne działania medyczne wynikające z procesu leczenia lub przepisów odrębnych regulujących zasady ich wykonywania, w szczególności związane z leczeniem, badaniem i terapią psychologiczną.

Niewątpliwie leczenie osób dotkniętych alkoholizmem lub uzależnionych od środków odurzających, polegające na terapii prowadzonej przez specjalistów terapii uzależnień lub instruktorów terapii uzależnień oraz lekarza i psychiatrę, mające na celu ratowanie, przywracanie i poprawę zdrowia mieści się w pojęciu opieki medycznej w rozumieniu powołanych powyżej przepisów ustawy o VAT.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.