Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

March 5, 2015

Usługi transportu sanitarnego a VAT

0 983

Świadczenie usług transportowych w zakresie przewozu personelu medycznego do domów pacjentów, przewozu pobranego od pacjentów materiału biologicznego do badań laboratoryjnych oraz dostarczania do domów pacjentów sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego samochodem osobowym nie specjalistycznym, nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 listopada 2014 roku nr IPTPP1/443-644/14-2/RG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie przewozu samochodem osobowym personelu medycznego, tj. lekarzy i pielęgniarki, do domów pacjentów, przewozu pobranego od pacjentów materiału biologicznego do badań laboratoryjnych oraz dostarczania do domów pacjentów sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego samochodem osobowym. Samochód ten nie posiada na wyposażeniu noszy, nie spełnia warunków definicji transportu sanitarnego w rozumieniu art. 5 pkt 33a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Przewóz pobranego materiału biologicznego i sprzętu medycznego lub rehabilitacyjnego oraz personelu medycznego nie wymaga specjalnych warunków transportowych.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem , czy świadczenie usług transportowych w zakresie przewozu personelu medycznego do domów pacjentów, przewozu pobranego od pacjentów materiału biologicznego do badań laboratoryjnych oraz dostarczania do domów pacjentów sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego samochodem osobowym nie specjalistycznym, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż w sytuacji gdy do wykonywania przedmiotowych usług Podatnik używa samochód osobowy nie specjalistyczny, o którym mowa w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, wówczas, na podstawie obowiązujących przepisów, nie można uznać, iż świadczy on usługi transportu sanitarnego w rozumieniu przepisu art. 5 ust. 33a i art. 161ba ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Z tego względu, świadczone przez Podatnika usługi transportu przewozu personelu medycznego do domów pacjentów, przewozu pobranego od pacjentów materiału biologicznego do badań laboratoryjnych oraz dostarczania do domów pacjentów sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego nie będą w tym przypadku spełniały przesłanki pozwalającej na zastosowanie zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.