Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

TRANSPORT

September 11, 2014

Usługi uszlachetniania samochodów osobowych a prawo do odliczenia podatku VAT

0 1052

Podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych od wydatków związanych z naprawą, konserwacją i doposażeniem samochodów oraz od zakupu paliwa do ich napędu, niezbędnych do wykonania usług uszlachetniania czynnego.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 26 sierpnia 2014 roku nr ITPP2/443-744/14/EB.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie handlu nowymi i używanymi samochodami, zarówno osobowymi, jak i ciężarowymi. Dodatkowo Podatnik zajmuje się naprawą, konserwacją i doposażeniem samochodów osobowych, z wyłączeniem motocykli. W związku z tym, zawarł umowę z norweskim kontrahentem na świadczenie usług uszlachetniania czynnego, czyli doposażenia i napraw samochodów osobowych.

Umowa zobowiązuje Podatnika do przywozu samochodu na teren kraju w ramach przywozu międzynarodowego na „potrzeby własne”. Na terytorium kraju Podatnik dokonuje niezbędnych napraw i doposażenia. W związku z tym ponosi koszty przewozu, zakupu części oraz paliwa w celu dojazdu do serwisu motoryzacyjnego. Jednocześnie Podatnik zobowiązany jest do dostarczenia pojazdów po uszlachetnieniu na teren Norwegii, przy czym „eksport” samochodów dokonywany jest na podstawie wystawionej faktury za usługi doposażenia. Po dostarczeniu samochodów na teren Norwegii następuje przekazanie i sprawdzenie ich stanu technicznego.

Podatnik przyjmując samochody od kontrahenta z Norwegii nie nabywa prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Jedynie na Podatnika przenoszona jest odpowiedzialność za staranne użytkowanie pojazdów oraz tylko w celu dokonania niezbędnych czynności związanych z ich doposażeniem. Ponadto Podatnik zobowiązuje się nie wykorzystywać samochodów na cele prywatne, jedynie na cele doprowadzenia auta do wymaganego stanu.

W związku z powyższym Podatnik zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy może odliczyć podatek naliczony w całości od napraw, doposażenia i od zakupu paliw używanych do przedmiotowych samochodów, na których świadczy ww. usługi oraz czy jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy oraz obowiązujących przepisów prawa organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku samochodów osobowych, na których Podatnik wykonuje usługę uszlachetniania czynnego, nie ma zastosowania art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług. Bowiem ww. samochody nie są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze powyższe organ podatkowy wskazał, że od wydatków na doposażenie ww. samochodów oraz zakup paliwa do ich napędu, niezbędnego do wykonania usług uszlachetniania czynnego, przysługuje Podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych, zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ww. ustawy, a jeżeli miejscem świadczenia usługi nie będzie terytorium kraju – na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ww. ustawy. Jednocześnie organ podatkowy zaznaczył, że prawo to przysługuje pod warunkiem, że nie zaszły wyłączenia, o których mowa w art. 88 ww. ustawy. W konsekwencji z uwagi na fakt, że pojazdy te nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej Podatnik nie jest zobligowany do prowadzenia dla tych pojazdów ewidencji, o której mowa w art. 86a ust. 4 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.