Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

September 2, 2018

Usługi videofilmowania nagrane na nośnikach danych a kasa fiskalna

0 1180

Będę świadczył usługi videofilmowania używając kamery, drona oraz wykonywał zdjęcia. Efekty mojej pracy będą zapisywane na nośnikach pamięci, jak również na życzenie klienta wysyłane elektronicznie przez Internet. Zapłata będzie dokonywana wyłącznie (w tym również zaliczki) przez konto bankowe. Od kiedy muszę stosować kasę fiskalną, czy nagrywanie na nośnikach danych ma wpływ na termin instalacji kasy?

ODPOWIEDŹ

Nie, ponieważ przedmiotem prowadzonej przez Czytelnika działalności gospodarczej są usługi videofilmowania, zatem nie będzie zobligowany do instalacji kasy rejestrującej bez względu na osiągane obroty (zwolnienie podmiotowe). W odniesieniu do takiej działalności obowiązują ogólne zasady określające termin rozpoczęcia ewidencjonowania i w sytuacji, gdy płatność za wykonane usługi w całości będzie następowała wyłącznie na rachunek bankowy to Czytelnik może korzystać również ze zwolnienia przedmiotowego do 31 grudnia 2018r. (pod warunkiem prowadzenia stosownej ewidencji).

UZASADNIENIE

Na mocy § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących zwolnione z obowiązku ewidencjonowania nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2018 r. są czynności wymienione w załączniku do rozporządzenia, gdzie w poz. 39 wymieniono świadczenie usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania stosuje się zgodnie z warunkami określonymi w tym załączniku.

Z kolei w § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia zwalnia się podatników, rozpoczynających po dniu 31 grudnia 2017 r. dostawę towarów lub świadczenie usług na rzecz w/w osób, jeżeli przewidywany przez podatnika obrót z tego tytułu nie przekroczy, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności w danym roku podatkowym, kwoty 20 000 zł Zwolnienie to traci moc po upływie dwóch miesięcy następujących po miesiącu, w którym podatnik przekroczy w/w obrót na rzecz tych osób (§ 5 ust. 2 rozporządzenia).

Zwolnienia nie stosuje się jednak w przypadku dostawy towaru, tj. zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych (§ 4 ust. 1 pkt 1 lit. l rozporządzenia). Z chwilą wykonania w/w czynności przez podatników korzystających ze zwolnienia, zwolnienie traci moc (§ 5 ust. 7 rozporządzenia).

Czytelnik prowadzi działalność gospodarczą polegającą na videofilmowaniu wydarzeń (ślub, komunia, chrzciny itp.). Zatem świadcząc te usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych nie będzie zobligowany do instalacji kasy rejestrującej na mocy przepisu § 4 ust.1 pkt 1 lit. l w powiązaniu z § 5 ust. 7. Wynika to z faktu, że zapis tego paragrafu dotyczy dostawy towaru, tj. zapisanych i niezapisanych nośników danych cyfrowych i analogowych, natomiast w/w czynności Czytelnika polegają na wykonaniu usługi, której efekt zostaje uwieczniony na nośniku pamięci i przekazany klientowi, w związku z tym obowiązują ogólne zasady określające termin rozpoczęcia ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy rejestrującej tj. zwolnienie ze względu na wysokość osiąganych obrotów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych oraz związane ze sprzedażą szczególnych czynności określonych w załączniku do rozporządzenia.

W związku z rozpoczęciem działalności gospodarczej w 2018 roku aby określić na zasadach ogólnych obowiązkowy termin do rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu przy zastosowaniu kasy rejestrującej należy wyliczyć obrót w proporcji do okresu wykonywania czynności świadczenia usług fotograficznych i wideofilmowania - kwota tego limitu wynosi 20.000,00zł : 365 dni w roku x liczba dni wykonywanych czynności w 2018r., jednakże w związku z tym, iż zapłata za świadczone usługi będzie odbywała się w całości za pośrednictwem banku będzie miało zastosowanie zwolnienie przedmiotowe do dnia 31 grudnia 2018r.

Biorąc pod uwagę zapis § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia każda sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych ma wpływ na wielkość obrotu wyznaczającego powstanie obowiązku ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. Obliczając powyższą kwotę obrotu nie wyłącza się zatem sprzedaży towarów i usług, które na mocy rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących, jako wymienione w załączniku do rozporządzenia zostały przedmiotowo zwolnione z obowiązku ewidencjonowania.

Wobec powyższego w 2018r., w związku ze zwolnieniem przedmiotowym, nawet jeżeli zostanie przekroczony wyliczony w proporcji limit obrotu ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych, nie powstanie obowiązek ewidencjonowania świadczonych usług przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Anna Kassian

Podstawa prawna: § 2 ust. 1 i 2 w powiązaniu z poz. 39 załącznika, § 3 ust. 1 pkt 2, § 5 ust. 2 i ust. 7, § 4 ust. 1 pkt 1 lit. l rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 20.12.2017 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Z 2017 r. poz. 2454 ze zm.)