Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

November 30, 2015

Usługi w zakresie wystroju i dekoracji wnętrz a VAT

0 1221

Usługi w zakresie wystroju i dekoracji wnętrz pozwalają na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku VAT, bowiem Przedsiębiorca nie wykonuje usług doradczych.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 6 listopada 2015 roku nr ITPP2/4512-905/15/KK.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą w zakresie opracowywania projektów wystroju i dekoracji wnętrz. Do chwili obecnej nie została wystawiona żadna faktura, bowiem projekty są w fazie opracowań. Ponadto Przedsiębiorca nie jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT.

Wykonywane usługi polegają na:

  • spotkaniu z klientem w celu ustalenia jego oczekiwań dotyczących projektu,

  • podpisaniu umowy określającej warunki realizacji projektu,

  • przygotowaniu kilku wersji aranżacji wnętrz.

Przy świadczeniu przedmiotowych usług Przedsiębiorca nie wykonuje usług doradczych i zakłada, że uzyskane przychody nie przekroczą kwoty 150.000 PLN rocznie, a w roku bieżącym ich wysokość nie przekroczy wartości proporcjonalnej do okresu prowadzenia działalności.

W związku z powyższym Przedsiębiorca zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy przedmiotowe usługi pozwalają na korzystanie ze zwolnienia podmiotowego w zakresie podatku VAT, na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o podatku od towarów i usług.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy uznał, iż w sytuacji gdy Przedsiębiorca nie wykonuje usług doradczych ani innych usług, które nie mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od podatku, na podstawie art. 113 ust. 9 ww. ustawy, a zwolnienie jest możliwe do czasu nieprzekroczenia kwoty limitu, o którym mowa w tym przepisie. Natomiast w latach następnych będzie mógł korzystać ze zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 pod warunkiem spełnienia warunków określonych w tym przepisie i niezaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 113 ust. 5 i ust. 13 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 113 ust. 1 i 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.