Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95)

March 18, 2015

Usługi windykacji pojazdów samochodowych a odliczenie VAT od zakupu paliwa

0 1048

Podatnik nie jest zobowiązany do złożenia informacji VAT-26 oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdów, będących przedmiotem windykacji, bowiem nie są używane czy eksploatowane w prowadzonej działalności gospodarczej.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 3 marca 2015 roku nr IBPP2/443-1252/14/KO.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który w ramach umów zawieranych z Bankami oraz Funduszami Leasingowymi zobowiązany jest do odbioru pojazdów samochodowych, stanowiących własność kontrahenta i przedmiot umowy leasingu, od leasingobiorcy i dostarczenia go w miejsce wskazane przez właściciela pojazdu.

W ramach wykonywania tychże umów do obowiązków Podatnika należy wykonanie następujących czynności: wysłanie swojego pracownika do leasingobiorcy po odbiór pojazdu samochodowego, umycie nadwozia pojazdu i wyczyszczenie wnętrza pojazdu, ewentualne wykonanie drobnych napraw pojazdu, zatankowanie paliwa „do pełna” i niezwłoczne odstawienie pojazdu w miejsce wskazane przez właściciela pojazdu - bank.

Pojazdy samochodowe nie są wykorzystywane w żaden sposób przez Podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności. Pojazdy te, pod dokonaniu określonych wyżej czynności, są niezwłocznie odstawiane w miejsca wskazane przez właściciela. Podatnik ma prawo wyłącznie do działania w imieniu i na rzecz właścicieli tych pojazdów w zakresie wynikającym z umowy zawartej pomiędzy nim a kontrahentami – właścicielami tych samochodów.

Wątpliwości Podatnika dotyczą kwestii czy w przypadku nabycia paliwa do ww. pojazdów ma prawo do pełnego odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury zakupu paliwa oraz czy ciążą na nim obowiązki ewidencyjne określone w art. 86a, a także informacyjne określone w art. 86a ust. 12, 13 i 14 ustawy o VAT.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy organ podatkowy uznał, iż Podatnik nie posiada żadnego tytułu prawnego do używania pojazdów. Zatem na mocy umowy jest uprawiony wyłącznie do wykonania ściśle określonych czynności wymienionych w zawartej pomiędzy stronami umowie. Podatnik nie jest uprawniony do używania czy też eksploatacji pojazdów w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Bowiem właścicielem pojazdów jest Bank lub Fundusz Leasingowy.

W konsekwencji organ podatkowy stwierdził, iż przepisy art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług nie będą miały zastosowania.

Jednocześnie organ podatkowy podkreślił, iż Podatnik jest zobowiązany do prowadzenia dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że nabywane paliwo jest przeznaczone wyłącznie do pojazdów, będących przedmiotem windykacji, których właścicielem jest Bank lub Fundusz Leasingowy. Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych na zakup paliwa do pojazdów będących przedmiotem windykacji przysługuje na zasadach ogólnych w oparciu o przepisy art. 86 ust. 1 i kolejne ww. ustawy.

Zatem w przypadku, gdy wydatki na zakup paliwa w okolicznościach przedstawionych we wniosku pozostają w związku wykonywanymi przez Podatnika czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług, to przysługuje jemu prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ww. ustawy w zakresie w jakim są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Podstawa prawna: art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.