Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KASY REJESTRUJĄCE

February 26, 2014

Usługi wodno-kanalizacyjne a nazewnictwo na paragonach fiskalnych

0 938

Podatnik, który wprowadza bardzo szczegółowe nazewnictwo towarów i usług na paragonach fiskalnych, zapewnia nabywcy jednoznaczną identyfikację nabytych towarów lub usług.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 3 stycznia 2014 roku nr IBPP3/443-1256/13/KG.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Podatnik, który świadczy usługi związane z wykonywaniem instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz dokonuje sprzedaż detaliczną w ramach wyspecjalizowanego sklepu. Ewidencja sprzedaży prowadzona jest przy użyciu kasy fiskalnej.

Podatnik, w związku z wejściem w życie rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących z dnia 14 marca 2013 r. zastosował następującą klasyfikację wykonywanych usług oraz sprzedawanych towarów handlowych:

  • klasyfikacja usług:

    • montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej;

    • montaż instalacji co.;

    • wykonanie przyłączy wod.-kan.-gaz.;

    • instalacja kolektorów słonecznych;

    • wymiana kotła co.;

    • wymiana instalacji co.;

    • montaż instalacji centralnego odkurzania;

  • klasyfikacja towarów handlowych z grupy kształtki hydrauliczne:

    • kolano;

    • nypel;

    • trójnik;

    • mufa;

    • redukcja;

    • śrubunek;

    • przedłużka;

    • mimośród.

Wątpliwości Podatnika dotyczą oceny, czy zastosowana klasyfikacja usług oraz towarów handlowych jest zgodna z rozporządzeniem z dnia 13 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Z art. 111 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że to sprzedawca obowiązany jest dołożyć wszelkich starań aby nazwa towaru lub usługi na paragonie była tak skonstruowana, aby można było na jej podstawie dokładnie określić indywidualnie zakupiony towar lub usługę oraz aby umożliwiała ich właściwe przyporządkowanie do stawki podatku. Oznacza to, że podatnik powinien wystawiać paragony zawierające nazwy towarów na tyle szczegółowe, żeby z jednej strony pozwalały one organowi podatkowemu na weryfikację prawidłowego rozliczenia podatku, a z drugiej strony zapewniły konsumentowi możliwość kontroli dokonywanych zakupów. Klient powinien mieć możliwość weryfikacji, czy cena deklarowana przez sprzedawcę jest taka sama jak cena wyszczególniona na paragonie. Podatnik powinien zadbać o takie zaprogramowanie kasy rejestrującej, aby konsument otrzymywał paragony z konkretnymi nazwami jednostkowymi towarów lub usług, pozwalającymi na ich jednoznaczną identyfikację.

Przy czym, nie oznacza to, że każdy towar powinien mieć odrębne kodowanie w kasie rejestrującej. Jednocześnie organ podatkowy wskazał, iż towary można pogrupować według kategorii. Stosowanie jednej nazwy jest dozwolone również wtedy, gdy towary są oferowane po różnych cenach, z zastrzeżeniem przypadku, gdy podatnik ma w swojej ofercie towary objęte różnymi stawkami podatku VAT. Jednocześnie nazwa usługi (towaru) na paragonie musi być tak skonstruowana, aby można było na tej podstawie w połączeniu z ceną dokładnie określić jaki został zakupiony towar czy usługa. Dopiero powyższe skutecznie zagwarantuje konsumentowi prawo do otrzymania dowodu nabycia towarów lub usług z uwidocznioną kwotą podatku oraz możliwość kontroli przez klienta czynności dotyczących prawidłowego ewidencjonowania transakcji i wystawienia dowodu potwierdzającego jej wykonanie. Ponadto organ podatkowy podkreślił, iż im szerszy jest wybór towarów lub usług w danej grupie, to wymaga on bardziej szczegółowego określenia nazwy usługi w celu jej prawidłowej identyfikacji.

Podatnicy świadczący usługi mogą przy określaniu nazwy usługi wykorzystywać nazewnictwo stosowane przez siebie przy tworzeniu zasad odpłatności (cennika). Stosowanie takich nazw jest dozwolone również wtedy, gdy usługi są oferowane po różnych cenach, z zastrzeżeniem jednak przypadku, gdy podatnik ma w swojej ofercie usługi objęte różnymi stawkami podatku VAT. W przypadku sprzedaży usług opodatkowanych różnymi stawkami podatku VAT, na paragonie fiskalnym nazwy winny być tak określone, aby dana (taka sama) nazwa nie dotyczyła usług opodatkowanych różnymi stawkami.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego organ podatkowy stwierdził, że stanowisko Podatnika w zakresie zastosowanego nazewnictwa w sprawie podziału usług na: montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej; montaż instalacji co.; wykonanie przyłączy wod.-kan.-gaz.; instalacja kolektorów słonecznych; wymiana kotła co.; wymiana instalacji co.; montaż instalacji centralnego odkurzania oraz sprzedaży detalicznej w ramach wyspecjalizowanego sklepu, np. towarów handlowych z grupy kształtki hydrauliczne: kolano; nypel; trójnik; mufa; redukcja; śrubunek; przedłużka; mimośród, spełnia wymagania wynikające zrozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.

Podstawa prawna: art. 111 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 roku w sprawie kas rejestrujących.