Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Świadczone przez Spółkę usługi, polegające na zapewnieniu wykładowców oraz materiałów szkoleniowych do przeprowadzenia szkoleń, opodatkowane są podstawową 23% stawką podatku od towarów i usług.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 7 listopada 2012 roku nr IPPP2/443-911/12-4/RR.

Sytuacja podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji zwróciła się Spółka, która prowadzi placówkę kształcenia ustawicznego wpisaną w trybie art. 82 ustawy o systemie oświaty do ewidencji szkół i placówek niepublicznych i w zakresie swojej działalności, jest uprawniona do uzyskania zwolnienia z podatku od towarów i usług w trybie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zawarła umowę na zapewnienie wykładowców w ramach realizacji projektu finansowanego ze środków unijnych, w której jest podwykonawcą. Zgodnie z wymienioną umową, Spółka zobowiązała się również do zapewnienia materiałów szkoleniowych do szkoleń z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, szkoleń dla kandydatów na członków rad nadzorczych, szkoleń z zakresu kształtowania świadomości w ramach indywidualnego wsparcia.

W związku z powyższym Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy realizując powyższą usługę jako podwykonawca, prawidłowo wystawia faktury VAT doliczając do ceny usługi podatek należny w wysokości 23%.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy ustalił, iż Spółka świadcząc usługi na rzecz beneficjenta nie spełnia warunków określonych w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem powyższe zwolnienie obejmuje m.in. usługi świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty, w zakresie kształcenia i wychowania. Bowiem Spółka wykonując usługę wspomagającą organizowane szkolenie przez beneficjenta nie zachowuje rygorów określonych przepisami ustawy o systemie oświaty.

Jednocześnie Spółka nie może do powyższych usług zastosować zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ww. ustawy, gdyż powołane przepisy przewidują tylko zwolnienie dla usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego prowadzonych w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach lub świadczonych przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją lub finansowanych w całości ze środków publicznych.

Z powyższego wynika zatem, że Spółka nie świadczy usług w zakresie kształcenia i wychowania jako jednostka objęta systemem oświaty w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Nie świadczy również usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Przedmiotem usług świadczonych przez Spółkę na rzecz beneficjenta jest jedynie zapewnienie trenerów oraz materiałów szkoleniowych.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż usługi kształcenia występują tylko wtedy, jeśli podwykonawca faktycznie świadczy usługę szkoleniową, czyli m.in. organizuje szkolenia, odpowiada za przeprowadzenie szkoleń, nadzoruje przebieg szkolenia. Takich usług Spółka nie świadczy. W związku z tym, Spółka wystawiając faktury VAT na świadczone usługi, tj. „Usługi wspomagające edukację poprzez zapewnienie trenerów”, powinna doliczać stawkę podatku należnego w wysokości 23%. Zatem Spółka, jako podwykonawca, nie świadczy usług kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego a jedynie wynajmuje własny personel zleceniodawcy - wykonawcy projektu szkoleniowego i jednocześnie beneficjentowi środków publicznych.

Podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 26 i 29 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.