Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALEŻNY , OCHRONA ZDROWIA , WYSOKOŚĆ OPODATKOWANIA (art. 41-85)

September 2, 2014

Usługi z zakresu medycyny pracy osób bezrobotnych kierowanych z PUP a VAT

0 1101

Realizowane na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o służbie medycyny pracy usługi z dziedziny medycyny pracy w stosunku do osób bezrobotnych i innych uprawnionych kierowanych na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych, prace społecznie użyteczne i szkolenie w określonych zawodach, obejmujące przeprowadzanie badań specjalistycznych, winny być opodatkowane stawką podatku w wysokości 23%.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 27 czerwca 2014 roku nr IPTPP1/443-337/14-2/MW.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Szpital, który w ramach podpisanej z Powiatowym Urzędem Pracy umowy świadczy usługi z zakresu medycyny pracy. Przedmiotem podpisanej umowy jest świadczenie usług polegających na wykonywaniu badań lekarskich mających na celu określenie zdolności dla osób bezrobotnych i innych uprawnionych kierowanych przez Powiatowy Urząd Pracy do odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, prac społecznie użytecznych i szkoleń w określonych zawodach obejmujące przeprowadzenie specjalistycznych badań lekarskich. Badania wykonywane są na podstawie skierowania wystawionego przez Powiatowy Urząd Pracy. Po przeprowadzeniu badań wydawane jest stosowne zaświadczenie lekarskie podpisane przez lekarza medycyny pracy. Konieczność przeprowadzenia badań wynika z przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przedmiotowe badania wykonywane są na podstawie przepisów ustawy o służbie medycyny pracy.

W związku z powyższym Szpital zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy realizowane na podstawie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz ustawy o służbie medycyny pracy usługi z dziedziny medycyny pracy w stosunku do osób bezrobotnych i innych uprawnionych kierowanych na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych, prace społecznie użyteczne i szkolenie w określonych zawodach obejmujące przeprowadzanie badań specjalistycznych zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku VAT są objęte zwolnieniem przedmiotowym.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Rozpatrując kwestię zwolnienia usług świadczonych przez Szpital, należy dokonać oceny, czy usługi będące przedmiotem pytania ze względu na swój cel mogą zostać uznane za usługi w zakresie opieki medycznej, służące profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia. Bowiem profilaktyka zdrowotna obejmuje działania mające na celu zapobieganie chorobom, bądź innemu niekorzystnemu zjawisku zdrowotnemu przed jej rozwinięciem, poprzez ich wczesne wykrycie i leczenie. Ma ona również na celu zahamowanie postępu lub powikłań już istniejącej choroby, czy też zapobieganie powstawaniu niekorzystnych wzorów zachowań społecznych, które przyczyniają się do podwyższania ryzyka choroby.

Zatem w ramach profilaktycznej opieki medycznej nie jest diagnozowana żadna choroba i nie jest wykonywana żadna czynność terapeutyczna sensu stricto. Centralnym jej elementem jest obserwacja i badanie pacjenta właśnie w celu uniknięcia konieczności przyszłego diagnozowania i leczenia ewentualnych chorych.

Tym samym organ podatkowy uznał, iż badania przeprowadzane przez Szpital będące przedmiotem wniosku mają na celu określenie zdolności osób bezrobotnych i innych uprawnionych kierowanych przez Powiatowy Urząd Pracy do odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, prac społecznie użytecznych i szkoleń w określonych zawodach, to badania te nie służą profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia i tym samym nie podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z tym świadczone usługi Szpital winien opodatkować stawką podatku w wysokości 23%, stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 41 ust. 1 w związku z art. 146a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.