Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Prowadzę działalność gospodarczą i korzystam ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1. W ramach działalności prowadzę kwiaciarnię oraz świadczę usługi z zakresu opieki medycznej, które są zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt.19 ustawy o VAT. Zamierzam na rzecz podmiotów z innych krajów UE świadczyć usługi z zakresu opieki medycznej, usługi florystyczne oraz sprzedawać gotowe bukiety i dekoracje kwiatowe. Czy powinnam rozpoznać WDT, zarejestrować się jako podatnik VAT-UE i czy sprzedaż do odbiorców z UE wlicza się do limitu sprzedaży zwolnionej?

ODPOWIEDŹ

Czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT zostały wymienione w art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (UPTiU) i są to:

1) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2) eksport towarów;

3) import towarów na terytorium kraju;

4) wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5) wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 113 ust.1 UPTiU, zwalnia się od podatku sprzedaż dokonywaną przez podatników, u których wartość sprzedaży nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 150 000 zł. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.

W przypadku podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności określonych w art. 5 UPTiU, zwalnia się od podatku sprzedaż jeżeli jej przewidywana wartość nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym kwoty 150.000zł (art. 113 ust. 9).

Do wartości sprzedaży zwolnionej na podstawie art. 113 ust.1 nie wlicza się zgodnie z art.113 ust.2:

1) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz sprzedaży wysyłkowej z terytorium kraju oraz sprzedaży wysyłkowej na terytorium kraju;

2) odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 lub przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3, z wyjątkiem:

  • a) transakcji związanych z nieruchomościami,

  • b) usług, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt.7, 12 i 38–41,

  • c) usług ubezpieczeniowych

– jeżeli czynności te nie mają charakteru transakcji pomocniczych;

3) odpłatnej dostawy towarów, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji .

Z kolei, zwolnień o których mowa w art.113 ust. 1 i 9, nie stosuje się do podatników:

1) dokonujących dostaw:

  • a) towarów wymienionych w załączniku nr 12 do ustawy,

  • b) towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, z wyjątkiem:

– energii elektrycznej (PKWiU 35.11.10.0),

– wyrobów tytoniowych,

– samochodów osobowych, innych niż wymienione w lit. e, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji,

  • c) budynków, budowli lub ich części, w przypadkach, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a i b,

  • d) terenów budowlanych,

  • e) nowych środków transportu;

2) świadczących usługi:

  • a) prawnicze,

  • b) w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego,

  • c) jubilerskie;

3) nieposiadających siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Z powyższych przepisów wynika, że wartość świadczonych przez Panią na terytorium kraju usług z zakresu opieki medycznej, które są zwolnione przedmiotowo z VAT na podstawie art. 43 ust.1 pkt.19 nie jest wliczana do limitu wartości sprzedaży zwolnionej na podstawie art.113 ust.1 i 9.

Z treści pytania wynika, że zamierza Pani sprzedawać usługi z zakresu opieki medycznej oraz usługi florystyczne podatnikom z innych krajów UE. Miejsce świadczenia tych usług, a więc kraj ich opodatkowania, określa się na podstawie art. 28b UPTiU, który mówi, że miejscem świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Oznacza to, że usługi te nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, nie stanowią one zatem czynności podlegających opodatkowaniu, o których mowa w art.5 UPTiU i ich wartość również nie będzie wliczana do limitu sprzedaży zwolnionej na podstawie art. 113 ust.1i 9.

W tym miejscu należy zwrócić uwagę na zapisy art.97 ust.3 pkt.2 UPTiU z których wynika, że podatnicy, którzy świadczą usługi, do których stosuje się art. 28b na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej są zobowiązani zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego w zgłoszeniu rejestracyjnym o zamiarze rozpoczęcia wykonywania tych czynności. Naczelnik urzędu skarbowego dokonuje rejestracji takiego podatnika jako podatnika VAT UE.

Sprzedaż usług do których stosuje się przepisy art.28b UPTiU należy udokumentować fakturą, która powinna zawierać wyrazy „odwrotne obciążenie” (art. 106e ust.1 pkt.18).

Podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym zbiorcze informacje o dokonanych usługach, do których stosuje się art. 28b, na rzecz podatników podatku od wartości dodanej lub osób prawnych niebędących takimi podatnikami, zidentyfikowanych na potrzeby podatku od wartości dodanej, świadczonych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, innych niż zwolnionych od podatku od wartości dodanej lub opodatkowanych stawką 0%, dla których zobowiązanym do zapłaty podatku od wartości dodanej jest usługobiorca  zwane „informacjami podsumowującymi” VAT-UE (art.100 ust.1 pkt.4).

Zamierza Pani również sprzedawać wiązanki oraz dekoracje kwiatowe podatnikom z innych krajów UE i zastanawia się Pani nad tym, czy taka sprzedaż stanowi transakcję WDT i czy jest ona wliczana do limitu sprzedaży zwolnionej na podstawie art.113 ust.1 i 9?

Pomimo tego, że towary będą przemieszczane pomiędzy dwoma państwami unijnymi, nie wystąpi u Pani transakcja WDT ze względu na Pani status jako dostawcy. Zgodnie bowiem z postanowieniami art.13 ust.6 UPTiU, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9.

Dokonywana przez Panią sprzedaż kompozycji kwiatowych jest zwolniona od podatku na podstawie art.113 ust.1 i 9, dlatego też status dostawcy nie spełnia wymogów niezbędnych do zakwalifikowania tej transakcji jako WDT. Skoro taka dostawa nie może być uznana za WDT, będzie ona doliczana do wartości sprzedaży objętej limitem zwolnienia.

Dorota Mróz

Biegły Rewident