Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

BUDOWNICTWO , ODLICZENIE I ZWROT PODATKU VAT. ODLICZANIE CZĘŚCIOWE (art. 86-95) , ROZLICZENIA VAT

May 30, 2018

Ustalenie daty od której należy liczyć termin do zastosowania ulgi na złe długi

0 1167

Jeśli zgodnie z umową warunkiem dokonania zapłaty jest dostarczenie przez wykonawcę przed terminem płatności, dowodów potwierdzających dokonanie należnej i wymagalnej zapłaty podwykonawcy, to korekta winna być dokonana w rozliczeniu za okres w którym upływa 150 dzień terminu płatności ustalonego zgodnie z regulacjami wynikającymi z zawartymi w umowie.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 27 kwietnia 2018 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.146.2018.1.MP

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca zawarł umowę z firmą na budowę zakładu produkcyjnego. Wynagrodzenie za wykonanie prac zgodnie z umową wypłacane jest na podstawie faktur częściowych wystawionych przez wykonawcę w danym miesiącu kalendarzowym. Podstawą do wystawienia faktury częściowej jest protokół odbioru wykonanych robót budowlanych potwierdzony przez kierownika budowy inspektora nadzoru inwestorskiego a wartość odebranych robót jest wyliczana w oparciu o harmonogram rzeczowo-finansowy. W przypadku gdy wykonawca będzie korzystał z usług podwykonawców jest zobowiązany do dostarczenia kopii umowy z danym podwykonawcą.

Zgodnie z umową warunkiem dokonania zapłaty jest dostarczenie przez wykonawcę przed terminem płatności, dowodów potwierdzających dokonanie należnej i wymagalnej zapłaty podwykonawcy, przy pomocy którego realizował on prace budowlane.

Brak dowodów potwierdzających dokonanie należnej i wymagalnej zapłaty podwykonawcy przez generalnego wykonawcę powoduje zatrzymanie przez Wnioskodawcę części kwoty stanowiącej wynagrodzenie dla generalnego wykonawcy w części należnej podwykonawcy do dnia dostarczenia wymaganych potwierdzeń zrealizowanych płatności na rzecz podwykonawcy.

Czy Spółka jako dłużnik jest zobowiązana do korekty odliczonej kwoty podatku naliczonego od kwot zatrzymanych w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności?

Stanowisko Dyrektora

Zasady rozliczenia podatku od towarów i usług w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności zostały określone przez ustawodawcę w przepisach art. 89a i art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 89b ust. 1 ustawy, w przypadku nieuregulowania należności wynikającej z faktury dokumentującej dostawę towarów lub świadczenie usług na terytorium kraju w terminie 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze, dłużnik jest obowiązany do korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z tej faktury, w rozliczeniu za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia upływu terminu płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Jak stanowi art. 647 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, inwestor odpowiada solidarnie z wykonawcą (generalnym wykonawcą) za zapłatę wynagrodzenia należnego podwykonawcy z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych, których szczegółowy przedmiot został zgłoszony inwestorowi przez wykonawcę lub podwykonawcę przed przystąpieniem do wykonywania tych robót, chyba że w ciągu trzydziestu dni od dnia doręczenia inwestorowi zgłoszenia inwestor złożył podwykonawcy i wykonawcy sprzeciw wobec wykonywania tych robót przez podwykonawcę.

Natomiast w myśl § 5 tego artykułu, przepisy § 1-4 stosuje się odpowiednio do solidarnej odpowiedzialności inwestora, wykonawcy i podwykonawcy, który zawarł umowę z dalszym podwykonawcą, za zapłatę wynagrodzenia dalszemu podwykonawcy.

Odnosząc się do powyższych kwestii należy na wstępie zauważyć, iż powołany wyżej przepis art. 89b ustawy wyraźnie wskazuje, że dłużnik zobowiązany jest do dokonania korekty odliczonej kwoty podatku wynikającej z faktury w terminie 150 dni od dnia upływu terminu określonego w umowie lub na fakturze. Zawarcie umowy, porozumienia, ugody czy jakiegokolwiek innego rodzaju pisma, które przedłuża termin spłaty wierzytelności skutkuje tym, że termin naliczania 150 dni biegnie każdorazowo od nowego wyznaczonego terminu spłaty długu. Zatem jeżeli umownie zostanie zmieniony termin płatności zobowiązań, to 150 dzień będzie biegł od nowego ustalonego przez strony terminu, a tym samym nie będzie obowiązku korekty podatku naliczonego za okres, w którym upłynął 150 dzień od dnia pierwotnego terminu płatności.

Brak dowodów potwierdzających dokonanie należnej i wymagalnej zapłaty podwykonawcy przez generalnego wykonawcę powoduje zatrzymanie przez Wnioskodawcę części kwoty stanowiącej wynagrodzenie dla generalnego wykonawcy w części należnej podwykonawcy do dnia dostarczenia wymaganych potwierdzeń zrealizowanych płatności na rzecz podwykonawcy, to zostaje ustalony nowy termin płatności. Zatem, jak wskazano powyżej, nowy termin płatności wynika z zawartej umowy, więc korekta, o której mowa w art. 89b ustawy winna być dokonana w rozliczeniu za okres w którym upływa 150 dzień terminu płatności ustalonego zgodnie z regulacjami wynikającymi z zawartymi w ww. umowie.

Podstawa prawna: art. 89b ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.