Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT , AKTUALNOŚCI , PROCEDURY SZCZEGÓLNE (art. 113-138)

January 26, 2018

Ustalenie kwoty nabycia przy stosowaniu procedury VAT marża

0 1161

Ustalając wartość nabycia samochodu należy uwzględnić kwotę nabycia samochodu oraz koszty związane z transakcją zakupu samochodu, które należy zapłacić dostawcy samochodu. Natomiast opłata serwisowa związana z zakupem pojazdu oraz opłata związana z platformą aukcyjną fakturowane przez inne podmioty niż dostawca (właściciel) samochodu nie zwiększają kwoty nabycia.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 19 grudnia 2017 roku nr 0111-KDIB3-1.4012.695.2017.1.AB

Sytuacja Podatnika

Wnioskodawca otrzymuje trzy osobne faktury wystawione przez trzy różne firmy tj. osobno fakturę, która dotyczy wylicytowanego i opłaconego samochodu, osobno fakturę, która dotyczy opłat serwisowych powiązanych z zakupem pojazdu oraz osobną fakturę dotyczącą opłat związanych z platformą aukcyjną. Fakt, że Wnioskodawca należność z tytułu opłaty za aukcję przekazał bezpośrednio dostawcy samochodu nie zmienia podmiotu, wobec którego Wnioskodawca jest zobowiązany zapłacić tą należność

Czy po sprzedaży towaru używanego, którym w tym przypadku jest samochód, gdzie podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest marża będąca różnicą pomiędzy kwotą sprzedaży i kwoty nabycia czy do kwoty nabycia Wnioskodawca może zaliczyć kwoty wynikające z trzech odrębnych otrzymanych i opłaconych przez niego dokumentów, które naturalnie dotyczą zakupu jednego pojazdu?

Stanowisko Dyrektora

Zgodnie z art. 120 ust. 4 ustawy, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

Przez kwotę sprzedaży – w myśl art. 120 ust. 1 pkt 5 ustawy – rozumie się całkowitą kwotę, którą podatnik otrzymał lub ma otrzymać z tytułu dostawy towarów od nabywcy lub osoby trzeciej, wliczając w to otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty bezpośrednio związane z tą dostawą, podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze oraz koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, którymi podatnik obciąża nabywcę, z wyłączeniem kwot, o których mowa w art. 29a ust. 7. Natomiast przez kwotę nabycia rozumie się wszystkie składniki wynagrodzenia, o których mowa w pkt 5, które dostawca towarów otrzymał lub ma otrzymać od podatnika – art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy.

Należy zauważyć, iż formułując w art. 120 ustawy szczególne procedury w zakresie dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, ustawodawca, określając w ust. 4 tego artykułu podstawę opodatkowania, posłużył się sformułowaniem „kwota nabycia”. 

Jak wskazano powyżej, przez kwotę nabycia należy rozumieć wszystko, co stanowi wynagrodzenie, które pierwotny sprzedawca towaru otrzymał od podatnika (nabywcy). Tak rozumiana cena towaru (kwota nabycia) obejmuje wszystkie koszty związane z transakcją, jeżeli nabywca towaru (kupujący) ponosi ciężar tych opłat płacąc za nie dostawcy. Do kwoty nabycia, o której mowa wyżej, nie mogą zostać zaliczone koszty, które nie zostały zapłacone i nie są należne dostawcy towaru.

Biorąc pod uwagę ww. przepisy należy stwierdzić, że Wnioskodawca ustalając wartość nabycia przedmiotowego samochodu winien uwzględnić kwotę nabycia samochodu oraz koszty związane z transakcją zakupu samochodu, które, Wnioskodawca (nabywca towaru - kupujący) zapłacił dostawcy samochodu, tj. w tym konkretnym przypadku jest to jedynie opłata za wylicytowany i opłacony samochód. Natomiast opłata serwisowa związana z zakupem pojazdu oraz opłata związana z platformą aukcyjną są fakturowane przez inne podmioty niż dostawca (właściciel) samochodu i należności z tytułu tych opłat przysługują tym podmiotom, a nie pierwotnemu sprzedawcy samochodu, zatem nie mogą one zwiększać kwoty nabycia, o której mowa w art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy.

Podstawa prawna: art. 120 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.