Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

GMINY I POWIATY , BUDOWNICTWO , PODSTAWA OPODATKOWANIA (art. 29-32)

April 1, 2015

Ustalenie podstawy opodatkowania przy wykonywaniu robót budowlanych

0 996

Podstawę opodatkowania przy częściowym wykonaniu robót budowlanych będzie stanowić kwota, którą Spółka ma otrzymać od Gminy zgodnie z zawartą umową, z wyłączeniem kwoty podatku.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 25 listopada 2014 roku nr ITPP1/443-1033/14/MN.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwróciła się Spółka, która w wyniku przeprowadzonego postępowania w trybie przetargu nieograniczonego podpisała w grudniu 2013 roku z Gminą umowę na wykonanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem decyzji o pozwoleniu na budowę i pełnienie nadzoru autorskiego wraz z robotami budowlanymi w oparciu o program funkcjonalno-użytkowy oraz w oparciu o dokumentację projektową, stanowiącą integralną część umowy.

Za datę wykonania zobowiązania wynikającego z umowy uznaje się określoną w harmonogramie rzeczowo-finansowym datę uzyskania przez Spółkę od organu ostatecznej decyzji pozwolenia na użytkowanie.

Gmina za wykonanie przedmiotu umowy zobowiązała się zapłacić Spółce wynagrodzenie ryczałtowe, obejmujące wszystkie koszty związane z realizacją przedmiotu umowy. Wynagrodzenie ryczałtowe będzie niezmienne przez cały czas realizacji przedmiotu umowy. Zapłata należności za przedmiot umowy nastąpi na podstawie prawidłowo sporządzonych faktur częściowych wystawianych nie częściej niż raz w miesiącu, na podstawie częściowych protokołów odbioru robót, tj. za wykonane roboty budowlane i pełnienie nadzoru autorskiego. Zamawiający przewiduje płatności w maksymalnie 10 równych częściach, stanowiących 1/10 wynagrodzenia należnego wykonawcy.

Wątpliwości Spółki dotyczą ustalenia podstawy opodatkowania przy wykonywaniu robót budowlanych rozliczanych częściowo oraz wykazania tej podstawy opodatkowania w fakturach dokumentujących wykonanie usług w części.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Dokonując analizy opisu sprawy w powiązaniu z obowiązującymi przepisami prawa organ podatkowy stwierdził, iż w przypadku częściowo wykonanych robót, podstawą opodatkowania będzie kwota, którą Spółka ma otrzymać z tytułu świadczenia usług budowlanych rozliczanych częściowo, z wyłączeniem kwoty podatku. Zatem jeżeli faktycznie powstanie obowiązek podatkowy dla świadczonych usług w części, a więc strony umowy postanowią, że dla danej części określono zapłatę, kwota, którą Spółka ma otrzymać, będzie stanowić podstawę opodatkowania, z wyłączeniem kwoty podatku. Konsekwentnie takie wartości winny być zawarte w fakturach dokumentujących częściowe wykonanie usług budowlanych.

Dodatkowo organ podatkowy wskazał, iż przepisy podatkowe nie regulują zasad zawierania umów cywilnoprawnych, ani nie mają wpływu na ich treść oraz sposób ustalania wynagrodzenia. Zgodnie z zasadą swobody umów, to strony umowy rozstrzygają, zasady rozliczeń i wysokość kwot należnych z tytułu zawarcia umów cywilnoprawnych.

Organy podatkowe nie mają prawa ingerować w treść zawieranych umów i przyjęty w nich sposób ustalenia należności pomiędzy stronami, chyba że postanowienia umów naruszają przepisy podatkowe, a to może być stwierdzone jedynie w trakcie przeprowadzonego przez organ pierwszej instancji postępowania podatkowego.

Podstawa prawna: art. 29a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.