Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Gmina dopiero od stycznia 2017 roku będzie zarejestrowana jako pełny płatnik podatku VAT więc prewspółczynnik musi uzgodnić z naczelnikiem urzędu skarbowego. Dla wszystkich jednostek powinien być ustalony oddzielny prewspółczynnik. Czy jednostki same ustalają to z naczelnikiem, czy Gmina zbiorczo przesyła dane dostarczone przez jednostki? Jaki jest termin przesłania do urzędu skarbowego propozycji prewspółczynników?

ODPOWIEDŹ

Gmina ustala z Naczelnikiem prewspółczynnik dla swojej jednostki.

UZASADNIENIE

Zgodnie z art.86 ust. 2e i 2f ustawy o podatku od towarów i usług, podatnik rozpoczynający w danym roku podatkowym wykonywanie działalności gospodarczej i działalności innej niż działalność gospodarcza, w celu obliczenia kwoty podatku naliczonego w przypadku, o którym mowa w ust.2a, przyjmuje dane wyliczone szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu. Przepis ust. 2e stosuje się również, gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do wykonywanej przez niego działalności i dokonywanych przez niego nabyć dane za poprzedni rok podatkowy byłyby niereprezentatywne.

Zatem to podatnik uzgadnia z NUS wartośc preproporcji. W tym przypadku podatnikiem będzie Gmina. Dlatego to Gmina w imieniu jednostki może wystąpić o uzgodnienie prewspółczynnika, na podstawie danych swojej jednostki.

W przepisach dotyczących VAT nie ma konkretnego terminu ustalenia preproporcji.

Jednak przepis art.86 ust. 2a ustawy o VAT stanowi, że  w przypadku, gdy przypisanie towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się na podstawie prewspółczynnika.

Zatem, w przypadku otrzymania w styczniu 2017 roku faktury związanej z prowadzoną działalnością, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, do obliczenia podatku do odliczenia należy zastosować prewspółczynnik. Dlatego też prewspółczynnik, zdaniem Redakcji, należy uzgodnić jak najszybciej po zarejestrowaniu do VAT, aby już w momencie wpływu faktury można było obliczyć kwotę do odliczenia lub najpóźniej do 25 lutego 2017 roku tj. do czasu upływu terminu do złożenia deklaracji za styczeń 2017 roku.

EWIDENCJA W DEKLARACJACH: W deklaracji VAT-7(17) nabycie towarów i usług zaliczanych do środków trwałych należy wykazać w pozycji 43 wartość netto i w pozycji 44 podatek VAT naliczony, a dla pozostałych nabyć odpowiednio w pozycji 45 i 46.

Jan Falkowski

Podstawa prawna: art. 86 ust. 2a, ust. 2e i ust. 2f ustawy o VAT.