Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

KONTROLE I POSTĘPOWANIA PODATKOWE

November 2, 2014

Ustawowe wyłączenie spod egzekucji telewizora i termin jego sprzedaży

0 964

W związku z zaległościami VAT Urząd zajął mój telewizor, czy telewizor podlega egzekucji? Jeśli tak, to w jakim terminie może nastąpić sprzedaż telewizora?

ODPOWIEDŹ

Organ egzekucyjny urzędu może prowadzić egzekucję z odbiornika telewizyjnego pod warunkiem, iż urządzenie nie odbiera programów w kolorze i od roku produkcji nie upłynęło 5 lat. Sprzedaż zajętego odbiornika nie może nastąpić wcześniej niż siódmego dnia od daty zajęcia.

UZASADNIENIE

W myśl zasady poszanowania minimum egzystencji ustawa o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zawiera ograniczenia w prowadzeniu egzekucji, które to chronią zobowiązanego przed pozbawieniem go określonych dóbr i praw majątkowych, a które są niezbędne do zapewnienia egzystencji.

W ustawie z dnia 17 czerwca 1966 roku o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (u.p.e.a.) w art. 8 i art. 8a wymienia się określone przedmioty, wierzytelności i prawa majątkowe, które nie podlegają egzekucji. Należą do nich m.in. przedmioty urządzenia domowego, pościel, bielizna i ubrania należące do zobowiązanego i jego członków rodziny. Ponadto objęte ochroną ustawową są zapasy żywności i opału, inwentarz żywy w postaci jednej krowy, dwóch kóz, trzech owiec wraz z zapasem pasz i ściółki. Ustawodawca wyłącza spod egzekucji również obrączki wykonane z metali szlachetnych - po jednej dla zobowiązanego i jego małżonka, ordery i odznaczenia niezbędne do wykonywania praktyk religijnych, a także przedmioty codziennego użytku, które nie mają większej wartości rynkowej.

Egzekucji nie podlegają również pieniądze w kwocie 760 zł, także kwoty otrzymane: na pokrycie wydatków służbowych, w tym kosztów podróży i wyjazdów, otrzymywane stypendia, kwoty otrzymywane z tytułu zasiłku stałego wyrównawczego pomocy pieniężnej dla rodzin zastępczych oraz pomocy dla uczących się i studiujących wychowanków placówek opiekuńczo-wychowawczych i rodzin zastępczych, kwoty otrzymywane z tytułu obowiązkowych ubezpieczeń majątkowych. Środki pochodzące z dotacji przyznanej z budżetu państwa na określone cele i znajdujące się na wyodrębnionym rachunku bankowym prowadzonym dla obsługi bankowej dotacji również zwolnione są spod egzekucji.

W temacie podjętym przez Czytelnika, telewizor uznany został przez ustawodawcę w art. 8 § 2 pkt 2 ustawy jako przedmiot niezbędny zobowiązanemu i jego rodzinie, i nie podlega egzekucji tylko w przypadku, jeżeli odbiornik nie odbiera programów w kolorze lub od produkcji odbiornika minęło 5 lat, co musi wykazać zobowiązany w trakcie egzekucji.

Dodać natomiast należy, iż sprzedaż zajętych ruchomości regulują przepisy zawarte w artykułach od 104 do 109 u.p.e.a. Ustawodawca precyzuje terminy, po upływie których może nastąpić sprzedaż zajętych ruchomości.

Zatem zgodnie z zapisami ustawowymi telewizor nie może być sprzedany wcześniej niż przed upływem siódmego dnia od daty sporządzenia i podpisania przez poborcę skarbowego protokołu zajęcia telewizora. Termin ten wyznaczony jest dla wszystkich form sprzedaży egzekucyjnej tj. sprzedaży w drodze licytacji publicznej, czy też sprzedaży po cenie oszacowania podmiotom prowadzącym działalność handlową lub komisową, również sprzedaży z wolnej ręki.

W praktyce sprzedaż ruchomości przez organy egzekucyjne następuje w terminie dłuższym niż 7 dni ze względu na zachowanie procedur przez organy egzekucyjne.

Małgorzata Pereczkowska