Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

EKSPORT TOWARÓW

March 1, 2014

Utrata komunikatu IE-599 a prawo do zastosowania stawki 0% VAT

0 1026

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych na rzecz podmiotów spoza terytorium Wspólnoty. Korzystamy z systemu ECS. W związku z powyższym dokumentami potwierdzającymi eksport towarów są komunikaty IE-599, które otrzymujemy elektronicznie, przesłane przez urząd celny wywozu. W związku z uszkodzeniem całego systemu utraciliśmy wszystkie dane. Czy Urząd może zakwestionować mi prawo do zastosowania stawki 0% VAT w eksporcie bezpośrednim?

ODPOWIEDŹ

W opisanej przez Państwa sytuacji Urząd nie będzie mógł zakwestionować prawa do zastosowania stawki 0% VAT. Organ podatkowy będzie miał możliwość z urzędu sprawdzenia, kiedy doszło do wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty.

UZASADNIENIE

Co do zasady dokumentami potwierdzającymi wywóz towarów poza terytorium UE są dokumenty wydawane przez właściwe urzędy celne na podstawie przepisów prawa celnego. Na podstawie art. 796e Rozporządzenia Komisji (WE) nr 1875/2006 z dnia 18 grudnia 2006 roku zmieniającego rozporządzenie (EWG) nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny urząd celny wywozu potwierdza fizyczne wyprowadzenie towarów przesyłając zgłaszającemu komunikat IE-599.

Natomiast zgodnie z art. 41 ust. 4 i 6 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług w eksporcie towarów (eksport bezpośredni) Państwa Spółka ma prawo zastosować stawkę 0% pod warunkiem, że przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej. W Państwa przypadku będzie to komunikat IE-599 <POTWIERDZENIE WYWOZU> z którego jednoznacznie będzie wynikało, że dokonaliście Państwo wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli natomiast warunek powyższy nie został spełniony, Spółka nie będzie wykazywać tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu we wskazanym terminie będą miały zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust. 7 ustawy o VAT). Przy czym zasadę tę stosuje się pod warunkiem, że podatnik posiada dokument potwierdzający procedurę wywozu.

Zatem, w przedstawionej przez Państwa sytuacji, jeżeli Spółka spełniła wszystkie warunki, o których mowa powyżej, miała prawo do zastosowania stawki 0% VAT w eksporcie bezpośrednim.

Zgodnie z art. 112 ustawy o VAT podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczenia podatku oraz wszystkie dokumenty, w szczególności faktury, związane z tym rozliczaniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Z analizy wskazanego przepisu wynika, że Spółka jest zobowiązana przechowywać wszystkie dokumenty związane z rozliczaniem podatku, a w tym wypadku również Komunikaty IE-599, aż do czasu przedawnienia się zobowiązania podatkowego. Przy czym, co do zasady, dokumenty te winny być przechowywane w takim samym formacie jak zostały przekazane. Stanowisko to potwierdza Minister Finansów w wydanym komunikacie dotyczącym zasad przechowywania przez podmioty komunikatów związanych z obsługą elektronicznych zgłoszeń celnych. W powyższym komunikacie Minister Finansów wskazał, że „zasadą jest przechowywanie dokumentu w formie w jakiej  został on wydany przez organ celny. W przypadku przesyłanego przez urząd celny elektronicznego komunikatu IE-599, jest on przechowywany w księgowości zgłaszającego/podatnika analogicznie jak w formie papierowej, z tym że komunikat IE-599 powinien być przechowywany w formie elektronicznej (w postaci otrzymanej z urzędu celnego)”.

Utrata takiego komunikatu, w związku z uszkodzeniem całego systemu nie powinna jednak spowodować, że Organ pozbawi Państwa Spółkę prawa do zastosowania stawki 0% VAT. Należy bowiem zwrócić uwagę na brzmienie art. 187 § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja Podatkowa, w myśl którego, fakty powszechnie znane oraz fakty znane organowi podatkowemu z urzędu nie wymagają dowodu. W przypadku komunikatów IE–599 organy podatkowe uzyskują dostęp do ECS poprzez Krajowy Rejestr Eksportu Towarów. Zatem, organ podatkowy będzie wiedział z urzędu kiedy Państwa Spółka dokonała wywozu i kiedy otrzymała komunikat IE–599. Reasumując należy uznać, że jeżeli byliście Państwo w posiadaniu komunikatu IE – 599, a następnie go utraciliście,to organ podatkowy nie może Państwa pozbawić prawa do stawki 0% VAT, gdyż fakty znane organowi z urzędu nie wymagają dowodu (art.187 § 3 Ustawy Ordynacja podatkowa).

Kamila Paliwoda - Alejun