Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

WEWNĄTRZWSPÓLNOTOWE NABYCIE TOWARÓW

June 30, 2013

Utylizacja i zużycie towaru nabytego w ramach WNT

0 957

Spółka, czynny podatnik VAT, sprowadziła w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia z Czech towar handlowy. Towar został zakupiony eksperymentalnie, po raz pierwszy. Większość zakupionego towaru została wykorzystana na własne potrzeby firmy. Czy to zużycie podlega opodatkowaniu VAT? Pozostałą część towaru wyrzuciliśmy. Czy do wartości tej zutylizowanej części doliczamy VAT ?

ODPOWIEDŹ

W przedstawionej przez Państwa sytuacji należy przeanalizować przepisy ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące zakresu opodatkowania. Zgodnie z dyspozycją art.5 ust.1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów - stosownie do art.7 ust.1 ustawy o VAT - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, w myśl art.7 ust.2 ustawy, jest także przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Przez towary – na mocy art. 2 pkt 6 ustawy o VAT – rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Ponadto, według art.8 ust.1 ustawy o VAT, za świadczenie usług uważa się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.7 ustawy. Natomiast zgodnie z art.2 pkt 22 ustawy o VAT, za sprzedaż uważa się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Pierwszą kwestią budząca Państwa watpliwości jest zużycie zakupionych towarów na potrzeby własne firmy. Użyte w pytaniu sformułowanie sugeruje, że zużycie tych towarów nie nastąpiło na cele osobiste osób wymienionych w cytowanym powyżej art.7 ust.2, gdyż potrzebami osobistymi są takie potrzeby, które dotyczą danej osoby i które są jej potrzebami prywatnymi, tj. potrzebami niezwiązanymi z prowadzoną przez tę osobę działalnością gospodarczą, statusem pracownika czy pełnioną funkcją. Gdyby towary zostały zużyte na cele osobiste, ich zużycie należałoby opodatkować VAT. Natomiast nie podlegają opodatkowaniu VAT nieodpłatne czynności zużycia towarów na cele związane z prowadzoną działalnością. Tak więc nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT zużycie zakupionego przez Państwa eksperymentalnie towaru na własne potrzeby firmy, gdyż zużycie to nastąpiło na potrzeby związane z prowadzoną przez Państwa działalnością.

Drugą kwestią poruszoną w pytaniu jest istnienie bądź nie obowiązku opodatkowania VAT zutylizowanej części towarów. Naszym zdaniem przekazania towaru do utylizacji nie można uznać za dostawę towarów w rozumieniu art.7, ani też za świadczenie usług w rozumieniu art.8 ust.1 ustawy o VAT, bowiem towar zostaje zniszczony i nie dochodzi tu do zmiany właściciela i nikt nie odnosi korzyści z tytułu jego posiadania. Zatem czynność tę, wykonaną przez Państwa firmę, należy uznać za niepodlegającą ustawie o VAT, co powoduje, że nie mają Państwo obowiązku naliczenia i odprowadzenia podatku należnego. Zaprezentowane powyżej stanowisko potwierdzają również organa podatkowe, np. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 23 stycznia 2013 roku nr IPPP2/443-1152/12-2/RR.

Naszym zdaniem, żadna z opisanych powyżej okoliczności nie pozbawia również Państwa prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, pod warunkiem, że zostały one nabyte w związku z działalnością opodatkowaną VAT.

Agnieszka Falkowska

Komisarz Skarbowy