Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

ŚWIADCZENIE USŁUG W KRAJU I ZA GRANICĄ , BUDOWNICTWO

February 1, 2018

Utylizacja odpadów w świetle ustawy o podatku VAT

0 1613

Firma budowlana A (generalny wykonawca) wg umowy ma zapłacić spółdzielni mieszkaniowej B (inwestorowi) dla której wykonywała usługę budowlaną kwotę 200 zł za utylizację złomu (PKWiU-38.11.58.0) pozostawionego po budowie. Spółdzielnia wystawiła fakturę jako sprzedawca z odwrotnym obciążeniem (stała się podwykonawcą swojego wykonawcy). Niemniej złom pozostawiony na budowie należał do firmy budowlanej A. Jak należy zafakturować taką operację i kto jest sprzedawcą a kto nabywcą. 

ODPOWIEDŹ

Czynność utylizacji nie stanowi żadnej z czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie wymaga udokumentowania fakturą. Zwrot poniesionych kosztów, który pozostaje poza zakresem podatku VAT wymaga potwierdzenia dokumentem innym niż faktura (z reguły notą księgową).

UZASADNIENIE

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Dostawa towarów zgodnie z ustawą o podatku VAT, to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast pojęcie „przeniesienie prawa do rozporządzania jak właściciel” dotyczy tego rodzaju czynności, która daje otrzymującemu towar prawo do dysponowania nim jak właściciel.

W opisanej sytuacji Spółdzielnia nieprawidłowo wystawiła fakturę. Jak wynika z pytania, złom należał do Firmy Budowlanej, tak więc Spółdzielnia nie mogła dokonać dostawy złomu, gdyż nie była jej właścicielem. Jak można przypuszczać, Strony ustaliły, że Spółdzielnia dokona utylizacji pozostawionego złomu, a Firma Budowlana dokona zwrotu kosztów.

Czynność przekazania towarów do utylizacji nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Mimo, iż przepisy podatkowe nie mówią o usłudze utylizacji, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 22 maja 2012 r., o sygn. IPPP3/443-488/12-2/BH stwierdził, że utylizacja nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż nie jest odpłatną dostawą towarów (nie ma tu miejsca przeniesienia prawa do rozporządzania jako właściciel), ani nie jest świadczeniem usług. Podobne stanowisko znajdziemy w interpretacji indywidualnej z 22 sierpnia 2017 r. sygn. 0112-KDIL1-2.4012.254.2017.1.PG w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, iż “(...) wytwórca odpadów, obowiązany jest wyłącznie do ich usunięcia zgodnie z cyt. art. 26 ust. 1 ustawy o odpadach (nie ma możliwości faktycznego dysponowania rzeczą). Odpady, o których mowa we wniosku, zostają zutylizowane, a zatem nie dochodzi tu do zmiany właściciela i nikt nie odnosi korzyści z tytułu ich posiadania. Podsumowując przekazanie przez Wnioskodawcę odpadów podmiotowi, który będzie zobowiązany do ich utylizacji, nie wypełni dyspozycji art. 5 ust. 1 ustawy. Czynności tej nie będzie można bowiem uznać za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy, ani tym bardziej za świadczenie przez Wnioskodawcę usług w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy. Tym samym nie wystąpi po stronie Wnioskodawcy żadna czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT, a co za tym idzie Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do wystawienia faktury oraz uwzględnienia jej w prowadzonych dla celów podatku VAT ewidencji”

Tak więc, w przypadku opisanym w pytaniu, obciążenie kwotą 200 zł. Firmy Budowlanej powinno prowadzić jedynie do zwrotu poniesionych kosztów za czynność utylizacji pozostawionego złomu. W takim przypadku Spółdzielnia Mieszkaniowa powinna wystawić notę obciążeniową, a nie fakturę.

Karol Zen

Podstawa prawna : art.5 ust.1, art.7 ust.1, art.8 ust.1, art. 106 b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.