Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

VAT NALICZONY , GMINY I POWIATY

March 1, 2013

Uzbrojenie działek budowlanych a prawo do odliczenia podatku VAT

0 982

Gmina ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na uzbrojenie działek, ponieważ powyższe wydatki związane są z wykonywanymi czynności opodatkowanymi.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 12 listopada 2012 roku nr IPTPP1/443-775/12-2/RG.  

Sytuacja Podatnika

Gmina, jako czynny podatnik podatku VAT, dokonuje sprzedaży niezabudowanych działek budowlanych stanowiących jej własność. Działki te są przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną na podstawie aktualnego planu zagospodarowania przestrzennego. Część transakcji sprzedaży działek została już sfinalizowana, część natomiast pozostaje do sprzedaży.

Transakcje sprzedaży działek Gmina każdorazowo opodatkowuje VAT i rozlicza z tego tytułu podatek należny. W celu dokonania sprzedaży działek Gmina poniosła wydatki na ich uzbrojenie, tj. w szczególności budowę na danym terenie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej. Poniesione wydatki zostały udokumentowane fakturami VAT wystawianymi przez wykonawców.

Jednocześnie Gmina podkreśliła, iż wymienione powyżej wydatki dotyczą wyłącznie terenu działek przeznaczonych na sprzedaż. Nie są to w szczególności wydatki o charakterze ogólnym, które dotyczyłyby wszystkich gruntów posiadanych przez Gminę, w tym np. zabudowanych bądź też w ogóle nieprzeznaczonych pod zabudowę.

W związku z powyższym Gmina zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy ma prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków poniesionych na uzbrojenie działek podlegających sprzedaży.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

W wydanej interpretacji organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem Gminy, uznając iż ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na uzbrojenie działek podlegających sprzedaży.

Bowiem z treści art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom VAT, w sytuacji, gdy towary i usługi, przy nabyciu których został naliczony podatek, są następnie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Aby móc skorzystać z powyższej zasady Gmina powinna spełnić wskazane powyżej warunki, a w szczególności:

• w odniesieniu do analizowanych transakcji Gmina powinna być podatnikiem VAT oraz

• poniesione przez Gminę wydatki powinny mieć bezpośredni związek z wykonywanymi przez nią czynnościami opodatkowanymi.

W odniesieniu do pierwszej z ww. przesłanek, organ podatkowy uznał, iż Gmina dokonując sprzedaży działek pod zabudowę występuje w roli podatnika podatku VAT. W odniesieniu zaś do drugiej z przesłanek warunkujących prawo do odliczenia podatku, tj. związku dokonywanych zakupów z czynnościami opodatkowanymi VAT, nie ulega wątpliwości, iż możliwość dokonania sprzedaży działek pod zabudowę w znacznym stopniu uzależniona jest od faktu ich uzbrojenia w odpowiednią infrastrukturę, w tym w szczególności doprowadzenia sieci wodociągowej i kanalizacyjnej oraz sieci instalacji elektrycznej.

Wobec powyższego istnieje bezsporny związek pomiędzy poniesionymi przez nią wydatkami na uzbrojenie działek, a wykonywanymi przez Gminę czynnościami opodatkowanymi VAT w postaci sprzedaży przedmiotowych gruntów. W konsekwencji, drugą z ww. przesłanek, warunkujących prawo do odliczenia podatku, należy uznać za spełnioną.

Reasumując organ podatkowy uznał, iż Gmina będąca podatnikiem VAT na podstawie art. 15 ust. 1 oraz ust. 6 ustawy o podatku od towarów i usług i jednocześnie jest zobowiązania do odprowadzania VAT należnego z tytułu dokonywanej sprzedaży działek ma prawo do odliczenia VAT naliczonego związanego z ponoszonymi w tym zakresie wydatkami. Odmienne stanowisko w analizowanej kwestii stałoby także w sprzeczności do postawień przepisu art. 86 ust. 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 15 ust 1 i 6, art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.