Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NIERUCHOMOŚCI , AKTUALNOŚCI , PODATNICY I PŁATNICY (art. 15-18)

August 7, 2018

Uznanie sprzedaży działek w zakresie VAT za sprzedaż z majątku prywatnego

0 1055

Dla uznania danego majątku za prywatny istotny jest sposób jego wykorzystania i charakter działań podejmowanych w odniesieniu do niego w całym okresie posiadania przez dany podmiot. Aby majątek uznać za prywatny musi być on w całym okresie posiadania wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych.

Stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 6 lipca 2018 roku nr 0115-KDIT1-3.4012.252.2018.4.MD

Sytuacja Podatnika

W 2000 r. Wnioskodawca kupił wspólnie z żoną działkę nr 31 dla własnych celów mieszkalno-rekreacyjnych. Na działce wybudowali dom murowany. Na działce nie prowadzili działalności rolniczej ani pozarolniczej. W 2003 r. został uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który objął również działkę nr 31. Plan zakładał jej podział na 6 działek i wydzielenie gruntu na poszerzenie dróg lokalnych o drogę wewnętrzną. W 2017 r. Wnioskodawca i jego żona w porozumieniu z Gminą przeprowadzili jej podział geodezyjny. M.in. wydzielono 6 działek pod zabudowę mieszkalną jednorodzinną. Na jednej działce o nr 31/2 znajduje się dom Wnioskodawcy i jego żony. Pozostałe 5 działek Wnioskodawca i jego żona przeznaczyli do zbycia. Przez cały czas władania nieruchomością nie prowadzili czynności mających zwiększyć wartość kupionej nieruchomości. Nie prowadzili i nie prowadzą działalności gospodarczej. Nie byli i nie są podatnikami podatku od towarów i usług. W 2017 r. sprzedali jedną działkę nr 31/4 (pozostałe 4, tj. nr 31/3, 31/6, 31/7, 31/8 zamierzają sprzedać). Wnioskodawca nie był i nie jest rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług. Po podziale działki nr 31, na wydzielonych działkach przeznaczonych do sprzedaży, nie prowadził działalności rolniczej. Nie podejmował i nie podejmuje żadnych czynności zmierzających do przygotowania do sprzedaży tych działek. Nie uzbroił, ani nie będzie uzbrajał ich w przyszłości. Innych nieruchomości Wnioskodawca nie nabywał. W przeszłości nie dokonywał transakcji sprzedaży nieruchomości. Nie posiada nieruchomości innych niż ww. działki gruntu. Na moment sprzedaży działki wydzielone z działki nr 31 będą niezabudowane. Wnioskodawca nie zamierza oferować sprzedaży działek przez ogłoszenia w mediach tradycyjnych i elektronicznych.

Na tym tle Wnioskodawca powziął wątpliwość dotyczącą obowiązku uznania sprzedaży ww. działek za czynności podlegające opodatkowaniu VAT.

Stanowisko Dyrektora

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest łączne spełnienie dwóch przesłanek: po pierwsze, czynność winna być ujęta w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – musi być dokonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Zatem jeżeli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Dla uznania danego majątku za prywatny istotny jest sposób jego wykorzystania i charakter działań podejmowanych w odniesieniu do niego w całym okresie posiadania przez dany podmiot. Aby majątek uznać za prywatny musi być on w całym okresie posiadania wykorzystywany wyłącznie do celów prywatnych.

Podsumowując aktywność Wnioskodawcy (mimo, że sprzedaż działek może mieć charakter częstotliwy) nie będzie porównywalna do działań handlowców wykonywanych w ramach profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Zatem w odniesieniu do tych czynności Wnioskodawca nie wystąpił i nie wystąpi w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy. Czynności sprzedaży mieszczą się i będą się mieściły w zakresie zarządu majątkiem prywatnym, do których unormowania ustawy o podatku od towarów i usług zastosowania nie mają.

Podstawa prawna: art. 15 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.