Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Podstawą opodatkowania z tytułu nieodpłatnego użyczenia lokalu są wszystkie poniesione koszty świadczenia tych usług. Natomiast w celu udokumentowania i wykazania w prowadzonej ewidencji VAT przedmiotowego świadczenia usług winien wystawić fakturę.

Stanowisko Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 19 września 2014 roku nr IPTPP4/443-398/14-8/UNR.

Sytuacja Podatnika

O wydanie indywidualnej interpretacji do organu podatkowego zwrócił się Notariusz, który zamierza rozpocząć realizację inwestycji polegającej na wybudowaniu dwukondygnacyjnego budynku usługowego zlokalizowanego na własnej działce. Zakończenie realizacji inwestycji Notariusz planuje na wrzesień 2015 roku. Lokale w oddanym do użytkowania budynku przeznaczone zostaną na działalność usługową. Pierwsze piętro budynku wykorzystywane będzie przez Kancelarię Notarialną, natomiast lokale na parterze Notariusz zamierza nieodpłatnie przekazać w użytkowanie żonie, z którą ma rozdzielność majątkową, w oparciu o umowę użyczenia na prowadzenie przez nią własnej działalności gospodarczej polegającej na wynajmie lokali dla osób trzecich. Żona będzie ponosiła wszelkie koszty związane z utrzymaniem budynku na parterze, jak również będzie uzyskiwała przychody z racji fakturowania najemców. Koszty związane z utrzymaniem budynku na parterze ponoszone przez żonę Notariusza dotyczyć będą utrzymania pomieszczeń w czystości.

Notariusz jest czynnym podatnikiem VAT i będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od wydatków związanych z budową budynku. W trakcie trwania umowy użyczenia żona Notariusza będzie czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Umowy najmu będzie zawierała żona Wnioskodawcy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem działalności będą usługi w zakresie wynajmu lokali, ona będzie stroną zawieranych umów z ostatecznymi najemcami.

Usługi najmu na rzecz ostatecznych najemców faktycznie świadczyć będzie żona Notariusza. Natomiast koszty utrzymania całego budynku, także obejmujące parter - czyli na część budynku użyczoną małżonce, będzie ponosił właściciel. Będą to koszty związane z podatkiem od nieruchomości, amortyzacją, media, konserwacje naprawy, jak również koszty remontu dachu, elewacji budynku, wydatki dekarskie, konserwacje i naprawy wyposażenia w budynku typu sanitariaty, umywalki, klimatyzacja, wymiana grzejników ciepła, świetlówek, suszarek do rąk, koszty utrzymania w czystości pomieszczeń Wnioskodawcy na pierwszym piętrze.

W związku z powyższym Notariusz zwrócił się do organu podatkowego z zapytaniem, czy w przypadku powstania obowiązku VAT należnego po jego stronie od umowy użyczenia - jak ustalić podstawę opodatkowania VAT i jakim dokumentem wprowadzić VAT należny do swojej ewidencji.

Odpowiedź Dyrektora Izby Skarbowej

Udzielając odpowiedzi organ podatkowy w pierwszej kolejności wskazał, iż w przedmiotowej sprawie świadczone przez Notariusza usługi polegające na użyczeniu części budynku żonie należy uznać za odpłatne świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług, podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy. Odpłatne świadczenie usług użyczenia części budynku żonie nie będzie korzystało ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Jeśli zatem w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z nieodpłatnym świadczeniem usług stanowiącym jednakże odpłatne świadczenie usług w rozumieniu art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy, to podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

Reasumując organ podatkowy stwierdził, iż zgodnie z art. 29a ust. 5 ww. ustawy, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez Notariusza. Zatem, wszystkie poniesione koszty utrzymania części budynku użyczonej, tj. koszty związane z podatkiem od nieruchomości, amortyzacją, media, konserwacje naprawy, jak również koszty remontu dachu, elewacji budynku, wydatki dekarskie, konserwacje i naprawy wyposażenia w budynku typu sanitariaty, umywalki, klimatyzacja, wymiana grzejników ciepła, świetlówek, suszarek do rąk będą stanowiły podstawę opodatkowania. Notariusz w celu udokumentowania i wykazania w prowadzonej ewidencji VAT ww. świadczenia usług, polegającego na użyczeniu części budynku żonie, winien wystawić fakturę, zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ww. ustawy.

Podstawa prawna: art. 29a ust. 5, art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.