Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

NABYCIE TOWARÓW I USŁUG W KRAJU , TRANSPORT

October 2, 2014

Używanie samochodów przez pracowników a prawo do pełnego odliczenia VAT od paliwa

0 1003

Czy przysługuje mi prawo do odliczenia 100% podatku od towarów i usług zawartego w fakturach dotyczących wydatków z tytułu zakupu paliw silnikowych, gazu, oleju napędowego dla pojazdów samochodowych spełniających warunki z ustawy o VAT do pełnego odliczenia w przypadku posiadania umów z pracownikami na ich używanie, odpłatnych przy używaniu ich do celów prywatnych.

ODPOWIEDŹ

Czytelnikowi przysługuje prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego od nabywanych paliw wykorzystywanych do napędu ww. samochodów.

UZASADNIENIE

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z kolei zgodnie z art. 86a ust.3 pkt 1 lit. a i b w powiązaniu z art. 86a ust.1 i 2 ustawy prawo do odliczenia 100% VAT z tytułu zakupu m.in. paliw silnikowych, gazu i oleju napędowego przysługuje w przypadku, gdy służą do napędu pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

  1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

  2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne (art. 86a ust.4).

Z pytania wynika, że Czytelnik posiada pojazdy, które zgodnie z przepisami ustawy o VAT są samochodami spełniającymi warunki do pełnego odliczenia VAT od wydatków z nimi związanych. Czytelnik zastanawia się jednak, czy ma prawo do odliczenia 100% VAT zawartego w fakturach dotyczących zakupu paliw silnikowych, gazu i oleju napędowego dla w/w pojazdów w przypadku posiadania umów z pracownikami na ich używanie, płatnych w sytuacji, gdy pojazdy wykorzystywane są do celów prywatnych.

Jak wskazał Czytelnik pracownicy użytkują te samochody w ramach prowadzonej działalności gospodarczej do celów tej działalności na podstawie umowy o używanie samochodu służbowego, a w przypadku używania ich do celów prywatnych są obciążani odpowiednią opłatą. Zatem, przesłanka wynikająca z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a ustawy, która uzależnia prawo do pełnego odliczenia VAT od wykorzystywania pojazdów wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, została spełniona. Tym samym, Czytelnik posiada pełne prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dotyczących wydatków związanych z zakupem paliw silnikowych, gazu i oleju napędowego.

Ponadto, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 7 lutego 2014 roku o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika do dnia 30 czerwca 2015 r., paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, wykorzystywanych do napędu:

  • samochodów osobowych;

  • innych niż samochody osobowe pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w których liczba miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi:

    • 1 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg,

    • 2 - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg,

    • 3 lub więcej - jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg

Zgodnie z ust. 2 ww. artykułu, przepis ust. 1 nie dotyczy pojazdów samochodowych, które są wykorzystywane przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej.

Zatem, jak wynika z powołanych przepisów przy nabyciu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, przeznaczonych do napędu pojazdów samochodowych wykorzystywanych wyłącznie do działalności gospodarczej Czytelnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego na zasadach ogólnych tj. pełne prawo do odliczenia przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 86a ustawy o VAT.

Bożena Sawicka