Szukanie zaawansowane

Szukanie wraz z odmianą wyrazów
Wstaw * (gwiazdka) po wpisaniu początku wyrazu
np. podatk*, aby znaleźć podatkami, podatkach itd.

Dokładne dopasowanie
Wpisz wyrażenie w cudzysłowie.
Na przykład: "podatek dochodowy".

Wykluczenie wyrażenia
Wstaw - (minus) przed słowem, które chcesz wykluczyć. Na przykład: "sprzedaż -towar"

Brak wyników

Zalegałem z podatkiem VAT i urząd sprzedał samochód, który kupiłem na działalność gospodarczą. Otrzymałem fakturę VAT w związku ze sprzedażą licytacyjną. Czy powinienem zapłacić VAT od sprzedaży auta?

ODPOWIEDŹ

Nie, VAT od sprzedaży auta zostanie odprowadzony przez płatnika - organ egzekucyjny na konto urzędu na podatek VAT dłużnika-zobowiązanego za właściwy okres. Natomiast otrzymaną fakturę, która dokumentuje sprzedaż auta, Podatnik jest obowiązany zaksięgować i rozliczyć zgodnie z obowiązującymi zasadami.

UZASADNIENIE

Na podstawie art. 67a ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji organ egzekucyjny z mocy samego zajęcia ruchomości może wykonywać wszelkie prawa zobowiązanego w zakresie niezbędnym do prowadzenia egzekucji. Sprzedaż zajętej ruchomości dokonywana jest zgodnie z procedurami zawartymi w Dziale II Rozdział 6 Oddział 2 tej ustawy.

Jednocześnie organ egzekucyjny dokonując sprzedaży auta należącego do Podatnika VAT czynnego wykonuje czynności opodatkowane tym podatkiem określone w art. 5 ustawy o podatku od towarów i usług i wykonuje je w jego imieniu. Zatem podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu tej sprzedaży pozostaje nadal Zobowiązany - Czytelnik.

Należy zauważyć, iż organ egzekucyjny dokonując sprzedaży musi zachować się tak jak zachowałby się właściciel pojazdu. Faktura VAT dokumentująca czynność sprzedaży w trybie egzekucji, z tytułu której na dłużniku ciąży obowiązek podatkowy zgodnie z dyspozycją art. 106c ustawy o VAT wystawiana jest w imieniu i na rzecz dłużnika-zobowiązanego, a kwota uzyskana ze sprzedaży netto przekazywana jest na tytuł wykonawczy.

Kopię faktury otrzymuje Podatnik i jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT z tytułu tej sprzedaży w rozliczeniu za okres w którym powstał obowiązek podatkowy, tj. z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty.

Tym samym VAT do właściwego organu podatkowego winien być uiszczony przez płatnika, tj. organ egzekucyjny, który dokonał sprzedaży auta, zgodnie z zapisem art. 18 ustawy o VAT oraz art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa.

Paulina Pawluk